Encore
Friday, December 20, 2024
Wednesday, December 18, 2024
Go Kaunas Go!
Mano manymu, šiuo metu Kaunas yra vienas iš labiausiai neįvertintų Europos mastu miestų. Nuostabi tarpukario architektūra, Laisvės alėja, Žaliakalnis, puikios sporto komandos, universitetai ... O dabar dar vienas puikus objektas - Mokslo Sala.
Reportažas čia.
Sunday, December 8, 2024
Viena geresnių diskusijų atspindinčių takoskyrą Vakaruose dėl Ukrainos
Fone pasigirstančių balsų dėl paramos Ukrainai mažinimo, generolas Wesley Clark atsako į kritikų argumentus kodėl reikia remti Ukrainą. Aš manau kad analogija su Antruoju Pasauliniu Karu, ir kaip prie jo buvo prieita yra tikrai pamokanti ir turinti panašumų su dabartine situacija.
Gero žiūrėjimo.
... ir tęsinys
Wednesday, December 4, 2024
Biurokratija - Elephant in the room?
Atsakymas: "Maždaug pusė"
Norėčiau papasakoti apie lietuvišką įmonę kuri vadinasi Teltonika. Įkurta nieko neprivatizuojant ir "neprichvatizuojant"; iš smulkaus elektronikos tiekėjo ši firma užaugo ir pasidarė ko gero pačia svarbiausia Lietuvos IoT (internet of things) įmone.
2022 Molėtuose buvo pastatytos gamybinės patalpos sukuriančios darbo vietas virš 300 gyventojų. Buvo dideli planai statyboms ir Vilniuje. Deja, vyriausybės reklamuotas "fast track" nesuveikė, ir įmonės vadovas Paukštys nusprendė išeiti į viešumą ir vardais pašaukti tuos kurie stabdo projektą ar nedaro savo darbo užtikrinant jo įgyvendinimą. Minimi Rokas (Masiulis), ministras Kasčiūnas (įtakingas vienos partijos ministras kuris dėl politinių priežasčių sakė užtikrinisąs kad jo vadovaujama ministerija nepirksianti Teltonikos dronų) ir pan.
Teltonikos vadovybė nusprendė reikalų nespręsti skambinant aukštose kėdėse sėdintiems politikams, o leido biurokratams daryti savo darbą. Tas darbas nevyko, ir tada viskas buvo paviešinta. Panašu kad po paviešinimo reikalai pajudėjo, ir aš Teltonikai linkiu kuo didžiausios sėkmės.
Bet istorija yra pamokanti. Ji parodo kur yra "Elephant in the room" - "dramblys kambaryje".
Yra dar daug darbo tvarkant valstybės biurokratinį aparatą, užtikrinant kad valdininkai dirbtų efektyviai, skaidriai, iniciatyviai, užtikrindami įstatymo dvasios, o ne raidės įgyvendinimą.
Praėjus maždaug dviem savaitėm po šio išviešinimo, gruodžio 4, Via Lietuva paskelbė, kad projektas jau suderintas ;)
Parinkau keletą video kur diskutuojama šia tema.
A. Paukštys pasakoja kaip viskas vyko:
R. Dargio nuomonė yra čia: https://www.alfa.lt/
I. Laurs kalba apie bendras tendencijas:
Saturday, November 2, 2024
Penas mintims - Unherd pokalbis Freddie Sayers ir John Mearsheimer
Labai įdomus pokalbis kuris galėtų būti puikus pavyzdys civilizuoto bendravimo nors nuomonės ir nesutampa. Labai plačiai diskutuojama apie 'vertybinę' politiką ir ką tas reiškia didelėms ir galingoms valstybėms. Tarkim - valstybei pagrindinė vertybė yra išlikimas ir klestėjimas, ir ji darys viską kad tą užtikrinti. To procese padaryti veismai yra 'moraliai teisingi' nors jie iš kitos šalies pozicijos gali būti neteisingi.
Ši diskusija yra penas mintims. Nuo 55 minutės - apie mūsų regioną.
Sunday, October 27, 2024
Friday, October 25, 2024
Monday, October 21, 2024
Piešinys šiai dienai - Artur Grottger
Artur Grottger nupiešė ciklą Lithuania kur rodomi 1863-1864 sukilimo vaizdai Lietuvoje. Vienas jų vadinasi "Mūšis".
Tuesday, October 15, 2024
Google ir atominė energija
Manau mūsų akyse vyksta proveržis atominėje energetikoje. Skinasi kelią naujos technologijos, pavyzdžiui skysta (išsilydžiusia) druska aušinami maži moduliniai reaktoriai.
Bill Gates'o finansuojama TerraPower jau stato reaktoriu Wyoming'e, o šiomis dienomis Google ir Kairos power pasirašė kontraktą 6 labai panašaus tipo reaktoriams. Tai labai didelė naujiena, kuri rodo didėjantį šių technologijų komercinį pritaikymą.
Pigios ir nesubsidijuotos energijos laikai artėja?
Maži moduliniai reaktoriai aprašyti čia.
P.S. Amazon spalio 16d taip pat pasirašė sutartį su X-energy.
Monday, October 14, 2024
Šių metų ekonomikos Nobelio premija - už stiprias valstybines institucijas
Labai įdomu, prieš kurį laiką rašiau apie stiprias valstybines institucijas, šiandien sužinojau kad trys JAV ekonomistai - du iš MIT ir vienas iš University of Chicago - labai tuo domisi ir už tai gavo Nobelio premiją.
Iš principo pagrindžiama ir įrodoma tezė kad stiprios valstybinės institucijos ir įstatymo viršenybė užtikrina visuomenės gerbūvio augimą.
Tarsi ir akivaizdu, bet matyt reikia įdėti nemažai darbo kad tą įrodyti ...
Thursday, October 10, 2024
Sunday, October 6, 2024
apie Paulavos respubliką ir idealią visuomenę
Visai netoli nuo Vilniaus, vos 20 minučių nuo Rudaminos važiuojant į pietryčius link Baltarusijos, yra kaimas Turgeliai. Kaimas įkurtas labai seniai, apie 1500 metus, šalia bažnyčios esančios kaip manoma ant "ant senojo lietuvių tikybos apeigų kalno, kur rudenį žmonės rinkdavosi į vėlių pagerbimo šventes, vadintas „vėlinių turgeliais“ (Vikipedija nuoroda čia). Lenkiška Vikipedija pateikia daugiau ir kitokios informacijos apie miestelio įkūrimą. Bažnyčios fundatoriai 1511 metais buvo broliai Mangirdovičiai (Mangirdaičiai, Mongirdowiczowie) ir Viktoras Gabrialovičius (Gabriałowicz). Turint galvoj kad Lietuvos krikštas įvyko 1387 metais (o Žemaitijos 1413), kalbame apie labai seną istoriją. Miestelis gražioje vietoje, Merkio aukštupyje. Šalia miestelio esanti dvaro sodyba buvo vadinama Mažąja Merkine (lenkiškai Merecz Minor, kartais Merecz Mongirdowski). Kitoje Turgelių pusėje yra piliakalnis, kur tikrai galima numanyti senovėje buvus pilį, gerai apginamą, iš dviejų pusių apsuptą Merkio. Sovietmečiu statant kelią, iš piliakalnio norėta kasti žvyrą, bet buvo atidengti kaulai ir pan., kasimas buvo sustabdytas, tačiau tolesni piliakalnio tyrinėjimai nebuvo vykdomi.
Tačiau dabar šis miestelis yra garsiausias maždaug prieš 250 metų gyvavusia Paulavos respublika. Ir čia reikia paminėti Povilą Ksaverą Bžostovskį (Paweł Ksawery Brzostowski).
Šis labai kilmingos ir turtingos giminės palikuonis savo pašaukimą rado moksle ir religijoje. Būdamas 18 metų Romoje studijavo teologiją, tapo kunigu, kai jam suėjo 23 metai tapo Lietuvos raštininku, o dar po dvylikos\ metų - Lietuvos referentu. Nežinau ką konkrečiai šios pareigos reiškia, bet manau kad jos buvo svarbios, nes ponas Bžsotovskis asmeniškai pažinojo Ržečpospolitos karalių Stanislovą Augustą Poniatovskį.
Tai buvo Apšvietos epocha, Prancūzijos revoliucijos laikai, kai žmonės norėjo sukurti tobulą, utopinę visuomenę. Apie tai sklandė daug idėjų, apie tai rašė filosofai Thomas Moore, Rosseau ir tt. JAV 'founding fathers' taip pat rašė JAV Konstituciją ir kūrė naują šalį įkvėpti Apšvietos periodo idėjų.
Tai buo Rzeczpospolita Pawłowska (nuo Pawel), lietuviškai Paulavos Respublika. Ši mikro valstybė (teisingiau būtų sakyti 'teisinis-ūkinis vienetas') turėjo savo Konstituciją patvirtintą Didžiojo Seimo. Kartais buvo juokaujama kad Žečpospolits susideda iš 3 dalių - Lenkijos Karūnos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Paulavos Respublikos.
Bžostovskis savo žemėse panaikino baudžiavą ir pakeitė ją žemės nuoma (činšu). Buvo atidaryta mokykla, ir kuriami nauji kaimai (pavadinti Bžostovskio draugų vardais). Pradžioje pono Bžostovskio žemėse gyveno apie 200 žmonių, vėliau tas skaičius išaugo iki 800. Dvaro pajamos pakilo 2 kartus. Respublikos gyvenimo pabaigoje, maždaug ketvirtis šimtmečio nuo jos įkūrimo, vyrų ir moterų raštingumas siekė apie 80%. Respublikos piliečiai buvo labai susipratę, vertino tvarką, buvo pilietiški, turėjo savo miliciją, mažas ginkluotas pajėgas ir pan. Ginkluotų žmonių reikėjo, nes aplinkiniams žemvaldžiams nepatiko kad kai kurie valstiečiai galėjo pabėgti ir apsigyventi Paulavos respublikoje, todėl jie kartais jėga norėdavo juos atsiimti.
Respublika nustojo gyvuoti po trečiojo Lietuvos-Lenkijos padalijimo 1795 metais. Respublikos gyventojai buvo tikri patriotai - jie aktyviai kovėsi su Rusijos armijos kazokais, netgi kai Bžostovskis buvo išvykęs. Nedaug kur kitur valstiečiai tą darė. Sakoma kad Rusijos Imperijos represijų prieš valstiečius buvo išvengta todėl kad Žečpospolitai žlugus, visa Paulavos respublika buvo parduota kitam žemvaldžiui, kur jie tapo to žemvaldžio nuosavybe...
Neįtikėtinos istorijos slypi mūsų žemėje ...
P.S. 1795 rūmus perpirko Moszyńskis, kuris juos 1799 pardavė grafui de Choiseul-Gouffier, kuris išlaikė kai kurias valstiečių laisves iki Bžostovskio mirties 1827. Įdomu tai, kad grafas de Choiseul-Gouffier buvo labai aukštas Prancūzijos diplomatas ir mokslo žmogus, kuris negrįžo į Prancūziją po revoliucijos, o emigravo į Rusiją 1792, kur gavo aukštą postą. Jo palikuonys gyveno Mažosios Merkinės dvare iki pat 1945 ...
Wednesday, October 2, 2024
Saturday, September 28, 2024
V. Bumelis ir Biocity
Puiki naujiena - Vilniuje atvėrė duris naujas biotechnologijų centras, Biocity dalis. Kaip sakoma, jis didžiausias Baltijos šalyse, o taip pat vienas iš didžiausių Europoje. Sveikinimai!
Sunday, September 22, 2024
Saturday, September 21, 2024
Tiesa apie Rusiją su Anthony Scaramucci ir Stephanie Baker
Labai informatyvus pokalbis kuriame buvęs Trumpo bendražygis kalba apie Rusiją, Putiną ir Trumpą su Bloomberg žurnaliste Stephanie Baker.
Monday, September 2, 2024
apie lietuviškas favelas
Tie, kas kažkiek domisi išoriniu pasauliu, turbūt žino apie Brazilijos favelas. Favelos atsirado tada, kai neturtingi žmonės iš mažų miestelių ir kaimų bandydavo ieškoti laimės miestuose, nes ten buvo darbai, galimybės ir pan. Kadangi tie žmonės būdavo neturtingi, jie apsigyvendavo favelose, rajonuose kur valstybė nesiėmė reguliuoti kur ką ir kaip kas stato.
Būdavo atvedama elektra, vanduo laikomas talpose ant namo stogo, kanalizacija vamzdžiais nuleidžiama nuo kalno. Favelų gatvės yra siauros, vienos juostos, viskas padaryta taip kad kuo daugiau ploto būtų galima užstatyti. Pėstiesiems į kalną būna padaryti laiptai. Favela pasidarė masinis reiškinys. Ikoninė Rio de Janeiro Kristaus figūra žiūrint iš Copacabanos paplūdimio įkalnėse yra apsupta favelų.
Favelose gyvenančių žmonių kiekis yra milžiniškas, spėju Rio ar Sao Paulo jis gali būti 30% miesto gyventojų - tie žmonės pragyvenimui mieste valo namus, gatves, dirba pačius prasčiausius ir paprasčiausius darbus. Valstybė deda dideles pastangas kad suteikti favelų vaikams mokslą ir sveikatos apsaugą, bet aišku situacija yra labai nekokia. Policija į favelas dažniausiai nelenda. Dėl šios priežasties, ten kartais susikuria gaujos užsiimančios prekyba drauždiamų dalykų; dažniausiai tos gaujos yra suinteresuotos kad favelose būtų tvarka. Aišku ne ta tvarka kuri nustatyta įstatymuose, bet ta tvarka kurią nustatė keli faveloje galią turintys žmonės. Per COVIDo pandemiją, kai kuriose favelose tvarka buvo geresnė nei tose vietose kur pasiekė valstybės ranka.
Taigi kažkuria prasme favela yra dramatiškas regreso pavyzdys. Čia kaip ir miestas, bet elementarūs miesto planavimo principai nenaudojami, nėra viešųjų erdvių, sveikatos apsaugos įstaigų, mokyklų, gero susisiekimo, miesto kanalizacijos, patikimo vandens tiekimo ir pan. Regresas jaučiasi ir favelos valdyme - vietoj to kad žmonės sutartinai kažkaip sukurtų savivaldą, valdo tas kas stipresnis.
Toje pačioje Brazilijoje yra ir įstabus progreso miesto planavime pavyzdys - UNESCO paveldo statusą gavusi Brazilijos sostinė Brasilia. Plačios gatvės, gyvenamieji rajonai pramaišiui su prekybiniais, kultūriniais, pramogų intarpais, mokyklomis, vaikų darželiais, parkais ir sporto aikštėmis bei modernizmo stiliuje (brutalizmas) pastatytais religiniais pastatais bei didžiuliu universitetu. Keliai suplanuoti taip kad šviesoforai naudojami minimaliai - vietoj to naudojami transporto žiedai, 'dobilo lapo' sankryžos ir pan. Architektas Oscar Niemeyer, struktūrų inžinierius bei poetas Joaquim Cardozo, miestų planuotojas Lucio Costa, želdinų ir landšafto architektas Roberto Burle Marx, keramikas Athos Bulcao yra tik keletas vardų kurie prisidėjo prie šio puikaus Brazilijos didmiesčio suprojektavimo ir pastatymo 1960-1970 metais.
Beje, beveik tuo pačiu metu buvo statoma ir Nigerijos sostinė Abudža (Abuja), ir Nigerijos vyriausybė pakvietė tą pačią komandą iš Brazilijos suprojektuoti ir šį miestą. Miestas buvo pastatytas, tačiau vėliau viešosios erdvės buvo suprivatizuotos ir miestas buvo 'sutankintas', parkuose ir aikštelėse buvo pastatyti namai ir įvairūs kioskai. Planas ir mintis dingo, atsirado chaosas architektūriniame planavime. Keliai kurie buvo suplanuoti aptarnauti vieną kiekį automobilių pasidarė nepakankami, atsirado kamščiai, chaosas. Įvyko regresas.
Paklausit, kodėl tada rašau apie tai jei šis rašinėlis vadinasi 'apie lietuviškas favelas'? Paprasta. Ogi todėl kad kai kuriais požiūriais Lietuvoje vyksta regresas. Ko gero labiausiai jis matosi šalia didmiesčių esančiose sodų bendrijose.
Sodų bendrijos yra sovietmečio palikimas, jų idėja yra ta kad daugiabutyje gyvenantis žmogus vasarą turėtų mažą žemės sklypelį kuriame pastatytų mažą namuką, be kanalizacijos, kai kada su lauko tualetu ir šuliniu ir galėtų ten auginti vaismedžius, vaiskrūmius, daržoves ar gėles. Gatvelės sodų bendrijose buvo suprojektuotos siauros, dažniausiai neasfaltuotos, elektros linijos nelabai galingos. Prasidėjus nepriklausomybei, dalis šalia didmiesčių norinčių gyventi žmonių nusprendė paversti sodo namelį savo pastovia gyvenimo vieta. Aišku neuždrausi, bet valdžia Lietuvoje žiūrėjo pro šalį. Sodo bendrijose tuo metu įprasti statybos reglamentai negaliojo, daug kas statė ką nori, kur nori ir kaip nori. Pradžioje gana dažnas turėjo nuotekų duobę kur be jokio apdirbimo eidavo jų nuotėkos. Pamažu sodo bendrijos virto gyvenamaisiais privačių namų rajonais. Be centrinės kanalizacijas, su individualiais vandens grežniniais, nuotėkų sistemomis, aukštomis tvoromis, be šaligatvių ar dviračių takų, be atitinkančių poreikius gatvių (vieną automobilį talpinantis kelio plotis ne tik neatitinka naujo privataus transporto srauto, bet ir gaisrinis automobilis nepravažiuos), be miesto aikščių, visuomeninio transporto ir pan. Aiškus regresas 21 amžiuje. Tas įvyko neplanuojant ir nemodeliuojant miesto augimo, o paliekant jį savieigai (čia rašiau apie silpnas institucijas). Tie žmonės kurie ten gyvena, tą darė nes tokia yra valdžios sukurta sistema, ir tas buvo nebrangu. Įvyko negrįžtama Lietuvos sodų bendrijų favelizacija...
Šiuo metu sodų bendrijose nebėra nei sodų, nei bendrijų. Tai chaotiškai ir be jokios minties ar plano pastatyti gyvenamųjų namų rajonai. Todėl siūlau naują realybę atitinkantį pavadinimą - "Lietuviška Favela". Ką galvojat?
p.s. Prieškario Lietuva irgi turėjo savo favelas. Kaune, šalia puikiai suprojektuoto Žaliakalnio, netoli Kauko laiptų kadais buvo sava "Brazilka" ir "Argentinka" - favelos kuriose gyveno grįžusieji iš Brazilijos ir Argentinos. Tik namai ten buvo mediniai ...
Wednesday, August 28, 2024
Tuesday, August 27, 2024
Timothy Snyder ir Putino sakmės
Yale universiteto profesorius T. Snyder turi puikų rašinėlį kuriame diskutuojamos tezės apie rytų slavus kuriomis remdamasis Putinas pateisina Rusijos įsiveržimą į Ukrainą.
Nuoroda čia. Yra taip pat ir rusiška versija, čia.
Esmė ta, kad Putino pradėtas karas yra paremtas išsigalvojimais, kuriems nepritartų joks rimtas ir save gerbiantis istorikas.
Thursday, August 22, 2024
Kuo išsivysčiusios šalys skiriasi nuo nelabai išsivysčiusių?
Šis klausimas yra svarbus kiekvienai šaliai, kuri nori vystytis ir tapti geresne visiems savo piliečiams. Kaip pavyzdys gali būti imamos Danija ar Norvegija, kurios turi puikią sveikatos apsaugą, valstybinį mokslą, kur privačios mokyklos ir ligoninės po šiai dienai nėra rimta konkurencija valstybinėms. Kodėl miesto planuotojai numato plačias gatves ir gerą privažiavimą prie naujai statomų rajonų vienose šalyse, o to nedaro kitose? Kodėl vienose šalyse pirmenybė teikiama visuomenės gerbūviui, o kitose - privataus verslo interesams?
Atsakymas paparastas. Viską apsprendžia valstybinės institucijos ir įstatymų leidyba. Šalys su silpnomis valstybinėmis institucijomis yra įkaitai apie save galvojančių biurokratų arba privataus verslo interesų. Verslo tikslas yra kuo didesnis pelnas, visuomenės interesas yra antroje eilėje. Valstybės tikslas riboti verslo godumą, apginti visuomenę ir jos interesą.
Laikas nuo laiko pamatau reportažus per Lietuvos TV kur rodo kaip policija per gerą valandą vienoje vietoje dideliame mieste sugauna kokį 10 girtų vairuotojų. Tai labai daug. Ir taip metai iš metų. Kodėl situacija nesikeičia? Gal policija tuos reidus daro "dėl ataskaitos" tik porą kartų metuose, o ne dėl to kad norėtų išnaikinti šį reiškinį? Taip pat daug reportažų būna kur rodoma kaip žmonės užgrobia ežerų pakrantes ar miškų takus. Atsiranda vienas kitas atvejis kai žurnalistai iškelia tai į viešumą, ir tik tada valstybinės institucijos ką nors pradeda daryti.
Aišku, yra skalė visų tų blogybių, bet manau Lietuvoje yra silpnos institucijos, o žmonės gyvena savo "burbuluose", ir kuria savo gyvenimus beveik nesikliaudami valstybe. Valstybės institucijos yra tingios, nerangios (ne visos, aišku), o verslai ir 'sumanesni' žmonės nevaržomi naudojasi prastai parašytų įstatymų spragomis bei biurokratų abuojumu tam, kad išspausti kuo didesnį pelną. Tai labai pavojinga, nes taip valstybė neprisideda prie lojalių piliečių ugdymo, pilietinės visuomenės kūrimo, piliečius pastato į "kiekvienas už save" situaciją.
Tikiuosi kad tas kažkada pasikeis. Pabaigai - čia gana įdomus straipsnelis apie vieną buvusį šios vyriausybės viceministrą. O čia nuoroda į straipsnį kur Sveikatos apsaugos ministerija netiesiogiai finansuoja privačias sveikatos apsaugos įmones.
Monday, July 29, 2024
apie Kiniją
Paskutiniu metu darosi vis labiau ir labiau aišku, kad Kinija nėra vien pigių prekių ar nukopijuotų technologijų šalis. Ši šalis yra avangarde tokių sričių kaip dirbtinis intelektas ar atominė energija.
Kiek noriu atkreipti dėmesį į naują kinietišką reaktorių CFR-600, pradėjusį veikti 2023. CFR-600 ir jame naudojamas uždaras atominis ciklas yra Kinijos atominės strategijos pagrindas einant pirmyn.
"Uždaro" atominio ciklo metu beveik nelieka radioktyvių atliekų - jos taip pat įtraukiamos į branduolinę reakciją. Reakcijos metu galima kurti aukšto prisodrinimo branduolinį kurą kurį galima naudoti atominiame ginkle. Šis proveržis uždaro atominio ciklo komercializavime gali suteikti gana didelį privalumą palyginus su "atviru" ciklu kur reikia laidoti sunaudotą radioktyvų kurą.
Beje, Rusijos Rosatom - tikrai stipri technologijų kompanija tiekusi atominius reaktorius ES narėms Vengrijai bei Suomijai - yra kuro tiekėjas.
Wednesday, July 3, 2024
Niall Ferguson ir Freddie Sayers - Kurlink ritasi pasaulis?
Šis yra mano tūkstantasis įrašas!
Ta proga, beveik tobula dabartinio pasaulio analizė: Niall Ferguson ir Freddie Sayers (UnHerd).
Tikrai verta pasiklausyti ;)
Thursday, June 27, 2024
Orban, bet ne tas ;)
Visi žino apie dabartinį Vengrijos vyriausybės vadovą Viktor Orban. Šis buvęs jaunimo lyderis šaliai vaduojantis iš sovietinio palikimo ir Tarybų Sąjungos dominavimo dabar tapo tikru Kinijos ir Rusijos draugu. Jam nepatinka 'opresyvus' Briuselio 'režimas' ir jis bando išspausti savo šaliai naudą ir iš buvimo ES ir iš bendravimo su Kinija.
Idomu tai, kad prieš daugiau kaip 500 metų gyveno kitas žmogus vardu Orban, kuris irgi yra palikęs ryškų pėdsaką istorijoje.
XV amžiuje buvo patrankų inžinierius Orban, kuris savo labai galingos patrakos dizainą 1452m nuvežė krikščioniškosios Bizantijos Imperatoriui Konstantinui XI tam, kad šis galėtų apginti Konstantinopolį nuo musulmonų puolimų. Kaina buvo aukšta, ir Konstantinui XI nesutikus tiek mokėti, jis savo sugebėjimus pardavė tam kas pasiūlė aukštesnę kainą - Otomanų valdovui Mehmetui II. 1453 metais po daugiasavaitinio bombardavimo Konstantinopolio sienos griuvo ir šis miestas su apylinkėmis atiteko musulmonams. Pagrindinė bažnyčia (Hagia Sophia) buvo paversta į mečetę, o pats miestas pervadintas į Stambulą.
Dar po poros šimtų metų (1683) musulmonai pasiekė Vieną ir surengė jos apgultį. Kai jau atrodė kad Viena kris, ją apgynė skubiai atvykusi Karūnos (Abiejų Tautų Respublika) armija vedama Jono III Sobieskio. LDK armija atvyko kiek pavėlavusi.Tuesday, June 25, 2024
Sunday, June 23, 2024
Rūstis Kamuntavičius bando paaiškinti kaip lietuviai skiriasi nuo baltarusių
VDU istorikas R. Kamuntavičius yra Baltarusijos istorijos tyrinėtojas. Jis bando sulaužyti lietuvių stereotipus kad esą tik lietuviai (baltai) sukūrė LDK. Istorija daug painesnė ir niuansuota, nes iš 14-16 a. nėra likę daug žinių.
Ar 14 a. lietuviai ir rusėnai kartu sukūrė valstybę, bet ar tas buvo užkariavimas, ar tas buvo dar kažkaip kitaip? Pvz. tas faktas kad dažnas lietuvių kunigaikštis gavęs valdyti kokį slavų miestą priimdavo stačiatikybę ir pradėdavo kalbėti kita kalba. Koks tu užkariautojas?
Ar "Litvinizmas" yra pavojingas dalykas?
Jis sako, kad Lietuvoje vis dar daug žmonių nesutiktų su teiginiu, kad LDK buvo daugiatautė valstybė, ir iš kurios kilo keletas modernių tautų - ir visos jos turi teisę į LDK istoriją.
Visas pokalbis čia.
Monday, June 10, 2024
Immanuel Niven ir jo prognozės
MSN išmetė antraštę "The 'Putin system' is beginning to collapse" (msn.com). Pasidarė įdomu, kas tas Immanuel Niven (filosofas ir matematikas) ir ką jis sako. Iš pažiūros teiginiai teisingi.
Trumpa paieška ir užtikau įdomų blogą iš Brazilijos kur duodama kita nuoroda į I. Niveno straipsnelį.
Diplomatizzando: There is NO alternative to the defeat of Putin - Immanuel Niven
Man patiko A. Einstein'o citata:
"If you can't explain it simply, you don't understand it well enough".
Šis tekstas bando viską paaiškinti "ant pirštų":
====================================================
Quote:
<<
You just have to compare his goals (which he tried to reach within a few weeks) with reality. These are the facts regarding Putin's real "strength":
Does he have air superiority over Ukraine?
No. On the contrary, the extent of his superiority is diminishing.
Is Ukraine "demilitarized"?
No. On the contrary.
Has he prevented the expansion of NATO?
No. On the contrary.
Has he restored Russia's imperial greatness?
No. On the contrary, he is now just "the little partner of big China".
So in short:
Only a clear victory for Ukraine can
minimize the duration of the war,
prevent a future war on NATO territory,
weaken the China-Iran-Russia axis, and
lead to real peace.
These are the facts, simply explained, just as Einstein's quote encourages us to deal with complex issues. Once we can explain these issues simply, we can draw the right conclusions.
The conclusion of this post is quite clear:
In the best interest of humanity, there is no alternative to a CLEAR VICTORY FOR UKRAINE.
>>
End of quote
Saturday, June 8, 2024
Thursday, May 30, 2024
Monday, May 27, 2024
Friday, May 24, 2024
Wednesday, May 22, 2024
Tuesday, May 21, 2024
Saturday, May 11, 2024
Wednesday, May 1, 2024
mintis šiai dienai
“Человек рождается с разными способностями. Если он свободен, то он не равен. А если он равен, то он не свободен.”
А. И. Солженицын
"Žmogus gimsta su skirtingais gabumais. Jei jis laisvas, tai jis nelygus. Jei jis lygus, tai jis nelaisvas"
"Human beings are born with different capacities. If they are free, they are not equal. And if they are equal, they are not free."
A. I. Solzhenitsyn
Wednesday, April 24, 2024
Saturday, March 30, 2024
Monday, March 18, 2024
Friday, March 8, 2024
Wednesday, March 6, 2024
Thursday, February 29, 2024
mintis šiai dienai
„Es wird niemals so viel gelogen wie vor der Wahl, während des Krieges und nach der Jagd.“
"Niekad tiek neprimeluos kaip prieš rinkimus, per karą, ir po medžioklės."
"People never lie so much as after a hunt, during a war, or before an election."
- Otto von Bismarck
Wednesday, February 28, 2024
Tuesday, February 27, 2024
Friday, February 23, 2024
V. Putino ir T. Carlsono pokalbis - vertinimas iš Lietuvos
A. Avižienis pateikia labai įdomų V. Putino ir T. Carlsono pokalbio vertinimą. Man patiko.
Tuesday, February 20, 2024
Jon Stewart ir Tucker Carlson
vienas iš žinomiausių JAV komikų šaiposi iš Tucker Carlsono vizito į Maskvą ... ;)
Monday, February 19, 2024
tiriamoji žurnalistika - Vladimiras Laučius
mano manymu puiki tiriamoji žurnalistika, norėčiau kad kas galėtų pasakyti kad čia viskas yra ne taip kaip rašo autorius. Konservatorių partija atrodo kaip tos pasakos herojus - "Drakonas žuvo - garbė drakonui!".
Nuoroda į straipsnį čia.
Thursday, February 8, 2024
Metų žodis - Enshittification
Anglų kalba neturi kalbos reguliuotojų, ji gyva. Niekas nesako kaip tu turi kirčiuoti, visur veikia savireguliacijos mechanizmai. Skirtingos tarmės Australijoje, JAV, Kanadoje ... Žmogus atvykęs į Londoną iš Škotijos didžiuodamasis šneka savo škotiška anglų kalbos tarme, ir niekas negalvoja kad tai blogai. Panašiai ir su JAV, kur yra istoriškai susiformavusi 'Ebonics" - afroamerikiečių tarmė. Nieko blogo jei žmogaus kalboje gali išgirsti 'Southern twang", nors čia jau atsiranda niuansai. Tačiau jei kas pavadintų tai 'rednekų' tarme kalbančiam į veidą, manau tai ramiai nepraeitų.
Lietuvoje - Vilniuje, net ir medijose kai kurie žmonės nesidrovi tarmiškai kalbantį žmogų nurašyti kaip mažiau išsilavinusį, dažnai vartojamas žodis 'kaimietis'. Taigi yra kur plėsti ir atverti savo protelį.
Bet čia ne apie tai. Anglų kalba dėl savo atvirumo kasmet pasipildo keletu naujų žodžių. Jie gali būti naujadarai, arba gali būti atėję iš kitų kalbų.
Taigi, visai neseniai buvo paskelbtas metų žodis. Jis yra ENSHITTIFICATION. Išversti jį būtų galima kaip ŠŪDIFIKACIJA arba SUŠŪDĖJIMAS, ir taikomas šis žodis kalbant apie internetą, feisbuką, gūglą ir pan. Turint galvoje turinio kokybę.
Puikus žodis. Myliu anglų kalbą ;)
P.S. daugiau metų žodžių yra čia.
Friday, February 2, 2024
Tuesday, January 30, 2024
mintis šiai dienai
Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself.
- Leo Tolstoy
Monday, January 29, 2024
Suomijos prezidento rinkimai
jau pasibaigė pirmas turas, Lietuvos žiniasklaidoje nė pypt apie tai ;) O visgi kaimyninė NATO šalis...
Wednesday, January 24, 2024
Archyvai prabyla
Smagu Lietuvėlėj. Pamenu tolimais 1988-89 metais mokykloje buvau komjaunuolis. Prasidėjus Sąjūdžiui, kažkaip ėjau į mitingus ir pan. Išstojau iš komjaunimo. Mokyklą baigiau nebebūdamas komjaunuoliu.
Pasirodo, elgiausi priešingai nei kai kurie dabartiniai moraliniai Lietuvos autoritetai, elitas. 15min.lt pateikia įdomią medžiagą, kur sudėta tų laikų chronologija, ir parodyta kaip elgėsi dabartinės Lietuvos 'auksinės kartos' atstovai.
Straipsnyje yra daugiau vardų, bet jie tapo LKP narias gerokai prieš 1988. Man įdomūs žmonės, kurie padarė šį pasirinkimą 1988-89 metais, kada Lietuva dūzgė kaip širšių lizdas, norėdama nepriklausomybės. Įdomu, ką tie žmonės tada galvojo?
Pateikta įvykių seka yra tokia:
1988 rugpjūtis - šimtatūkstantinis mitingas Vingio parke
1988 rugpjūtis - Arvydas Avulis tampa Komunistų Partijos nariu
1988 spalis - pirmasis Sąjūdžio suvažiavimas
1988 gruodis - Rolandas Valiūnas tampa Komunistų Partijos nariu
1989 liepa - Rimvydas Valatka tampa Komunistų Partijos nariu
1989 rugpjūtis - Baltijos Kelias
1989 spalis - Rolandas Barysas tampa Komunistų Partijos nariu
1990 vasaris - rinkimuose laimi Sąjūdžio kandidatai
1990 kovas - atkuriama Lietuvos nepriklausomybė
Monday, January 22, 2024
istoriko požiūris - Niall Ferguson
Niall Ferguson Davose kalba su Indijos žurnalistais. Puikios įžvalgos!
Thursday, January 18, 2024
Suprasti Rusiją ... Giuliano da Empoli
Vakaruose žmonės bando suprasti Rusiją. Visai neseniai italas (ir prancūzas) Giuliano da Empoli prancūziškai parašė knygą kuri vadinasi "La mage du Kremlin" ("Kremliaus magas"). Perskaičiau anglišką šios knygos variantą. "The Wizard of the Kremlin".
Knyga yra grožinės literatūros kurinys, kurioje autorius bando naudoti savo politinių technologijų žinias ir supratimą tam, kad paaiškinti kaip veikia Kremlius, tiksliau Kremliaus valdovas.
Taigi... Kaip ir kiekvienam valdovui, jam reikia savo mago. Šiais laikais tai žmogus kuris sugeba pateikti savai ir užsienio publikai suprantamą ir teigiamą valdovo įvaizdį, padeda pasiekti strateginius tikslus.
Knygos protagonistas Vadim Baranov yra tikrasis Rusijos elito atstovas. Jo giminės kelios kartos užėmė aukštas pareigas caro arba sovietinėje valdžios piramidėje, apsiskaitę, gerai išsilavinę. Vadim Baranov naudoja savo erudiciją, originalų mastymą ir pan. tam kad padėti prezidentui Putinui. Knygoje pateikiamas visai tikėtinas veiklos modelis, kur parodoma kad autokratas visai gerai gali tvarkyti savo viešąjį įvaizdį šalies viduje ir už jos ribų.
Autorius neslepia, kad 'Kremliaus mago' prototipas yra Vladislav Surkov. Beje kai kas mano, kad jis rašo knygas Natan Dubovickij pseudonimu. Taigi, manau visai tinkama, kad šį įrašą baigsiu citata iš jo knygos "Ультранормальность". Labai įdomi citata, man.
<<
– Ты знаешь, на самом деле это очень интересная теория, о которой нам тогда рассказывал человек в ДК. Может быть, даже мы сможем освоить некоторые приемы, когда с ним разберемся.
– Какая еще теория?
– Теория о том, что человек не может подумать ни о чем, для чего в языке нет слова, и о том, что все, для чего есть слова, неожиданно оказывается реальностью, даже если доказать, что на самом деле в природе этого нет.
– И что же?
– Я нашел несколько психолингвистических форумов в Интернете. На форуме Национальной комиссии по русскому языку меня сразу забанили, а на других я попытался сформулировать эту теорию своими словами. У меня это плохо получилось, но некоторые пользователи вроде поняли меня правильно. Они начали называть слова из других языков, и я, слушая их значения, начал понимать, что многие вещи для них были реальностью, а мы этого просто не замечаем. Ну вот смотри… – Федор на секунду остановился и зажмурился, чтобы вспомнить первое из них. – В японском языке есть такие слова как… «баккушан»… «кайакумама» и… «тсудоку». Первое – девушка, которая выглядит сзади шикарно, но оказывается страшненькой спереди. Второе – мама, которая неустанно толкает своих детей к успеваемости. А третье – купить книгу, но не дочитать её до конца. Представляешь? Я никогда не обращал внимания на эти явления, но, когда эти слова названы, я понимаю, что не все страшненькие девушки – страшненькие. Есть градация. Часть из них – баккушаночки. И не все книги хлам.
>>
Monday, January 15, 2024
keletas minčių apie JAV ir Europą
Paskutinės keletas dienų buvo lėtesnės, taigi turėjau laiko mintims apie tai kas laukia Europos. Galima galvoti iš įvairių taškų, šį kartą domėjausi gana žinomo makro-ekonomisto Felix Zulauf'o mintimis. O jos gana supurtančios. Paminėsiu tik keletą:
1. JAV nebėra Pasaulio hegemonas. Atsirado naujos ekonominės ir karinės galios kurios gali nesiskaityti su JAV. Kada JAV Valstybės sekretorius A. Blinken buvo Turkijoje, su juo susitiko ne premjeras, ne prezidentas, o sostinės mero pavaduotojas.
2. Vakarų politikams Ukraina yra finansinė 'juodoji skylė' ir jie ateityje teiks vis mažesnę pagalbą. Pasaulyje yra daug konfliktų (Gajana/Venesuela, Izraelis, hučiai ir pan), dėmesys Ukrainai vis mažės. Netanyahu yra suinteresuotas konfliktu, nes taikos metu jis ko gero sėstų į teisiamųjų suolą už korupciją.
3. JAV pagrindinis konkurentas yra Kinija. Vokietijos prekyba su Kinija yra didesnė nei su JAV, prekės tarp Kinijos ir Vokietijos gali keliauti geležinkeliu. JAV interesas yra susilpninti Europos ir Kinijos prekybą. JAV pagrindinis prekybos partneris darosi Azija, ne Europa.
4. Kinija turi daug problemų ir ji nebeaugs taip sparčiai kaip praeityje.
Būtų įdomu išgirsti diskusiją tarp kandidato į Suomijos prezidentus Alexander Stubb ir Felix Zulauf ;)