Monday, March 31, 2025
Tuesday, March 18, 2025
Pippa Malmgren ir Signalai
Pippa Malmgren yra JAV verslininkė kuri dabar patarinėja Britų vyriausybei kaip tvarkytis su Brexitu. Ji kalba įvairiose konferencijose, investuoja, rašo knygas.
Jos dar 1990 metais parašyta knyga "Signals: How Everyday Signs Can Help Us Navigate the World's Turbulent Economy" pateikia įžvalgas kurios yra naudingos ir šiuo metu. Vietoj to kad naudotųsi "žinovų" rašinėliais ir nuomonėmis, ji ieško signalų mūsų kasdieniniame gyvenime kurie rodo besikeičiančias realijas. Ji naudoja konkrečius signalus, kitų šalių ekonominę veiklą, žmonių įpročius, besikeičiančias madas, lūpdažių kainas ir kaip visa tai įskaičiuojama į infliacijos įverčius.
Man įstrigo vienas jos pokalbis internete kur ji kalba apie Kiniją ir signalus kuriuos ji mato. Meksikoje Kinija stato milžinišką oro uostą, kuris yra bene pats moderniausias pasaulyje. Kodėl jie tą daro? Todėl kad Kinija jau nebėra pigi šalis ir daug gamybos keliasi į Meksiką. Kinija nori būti investuotojais išstumdami JAV. Taip pat, neatmestina kad Kinija organizuos naujo kanalo statybą kad atverti dar vieną sujungimą tarp Atlanto ir Ramiojo vandenynų. Kaip žinoma, Panamos kanalas buvo organizuotas JAV, taigi simboliška kad Kinija irgi turi panašias ambicijas. Ar Kinijos didėjanti galia blogai? Ko gero ne visiems. Blogai tiems, kurių pozicijos susilpnėja pralošus konkurencinėje kovoje su Kinija. Kitiems gal ir gerai, nes ateina naujos investicijos ir galimybės kurių anksčiau nebuvo. Pippa Malmgren nemato Kinijos kaip absoliutaus blogio.
Man tas kažkiek susišaukia su K. Rudd'o mintimis apie Kiniją. Kinijos istorija rodo kad pagrindinis faktorius jų supratime yra "prosperity" - klestėjimas, kuris pasiekiamas prekybos keliu. Kiniečiai save mato kaip 2000 metų civilizaciją, ašinę, kertinę valstybę, kuri pasauliui davė labai daug (įskaitant paraką ir šilką), ir kurios iškilimas dabar yra dėsningas. Jie nori prekiauti ir tapti dominuojančia pasaulio galia. Čia žinoma yra daug niuansų, bet signalas toks.
Kokie signalai Europai? Manau Kinija visai norėtų bendrauti, ypač jei JAV užsidarys ir izoliuosis. Ar nebus taip, kad "Šilko kelias" eis per Rusiją ir Ukrainą, atverdamas prekybą su Europa, o Kinija garantuos saugumą ir bus arbitras, užimdamas JAV rolę posovietinėje erdvėje. Esu tikras kad dabar jie viską stebi ir daro išvadas.
Sunday, March 16, 2025
Konstantin Kisin apie Ukrainą
Britiškos Triggernometry tinklalaidės vedėjas Konstantin Kisin kalba apie Ukrainą:
Wednesday, March 5, 2025
Žanro klasika - kaip Žemaitaitis pas Muską važiavo
kaip sako, durnumui ribų nėra ... Įdedu ateities kartoms ;)
Tuesday, March 4, 2025
menas šiai dienai - Nyderlandų posakiai
Labai seniai, 1559 metais, t.y. 10 metų iki Lietuvą ir Lenkiją susiejusios Liublino unijos, flamandų dailinkas Pieter Bruegel vyresnysis nutapė paveikslą kuris vadinasi Netherlandish Proverbs.
Man tas paveikslas labai patinka, nes ten yra atvaizduoti bent 126 tų laikų flamandų posakiai. Tokių kaip lietuviški 'liko it musę kandęs", arba "pūsti miglą į akis" neradau, bet radau daug kitų labai įdomių. Tarkim - "pagauti ungurį už uodegos" - imtis sunkaus darbo, "uždėti vyrui žydrą apsiaustą" - būti neištikimai ir t.t.
Sunday, February 23, 2025
Orban and Trump
The similarities between Orban and Trump are discussed in the video below.
Interestingly, Hungary's Danube Institute seems to have been instrumental in Orban's rise, now some of its ideas are being implemented in the US ...
Monday, February 17, 2025
Įžvalgos iš Andrij Baumeister
Dauguma įvykių būna apsupti skirtingais ir kartais vienas kitam prieštaraujančiais naratyvais. Dažnai tas vienas 'teisingas' naratyvas pasidaro aiškus praėjus nemažai laiko, kartais būna kad tas naratyvas net nepamato dienos šviesos, nes 'nugalėtojai rašo istoriją'.
Šiuo požiūriu, labai įdomios šio žinomo ukrainiečių jutuberio įžvalgos.
Sunday, February 16, 2025
Su Švente!
Kad Lietuva visada būtų laisva!
Ta proga, labai įdomus pokalbis tarp G. Ladsbergio ir D. Kulebos.
Thursday, February 13, 2025
penas mintims - prof. John Mearsheimer
Politikos 'realisto' John Mearsheimer'io pokalbis apie Trump'ą. JAV, Izraelį, Gazą, Ukrainą ir Rusiją. Čia vienas iš konkuruojančių naratyvų apie dabartinį pasaulį, man visada įdomus kitoks požiūris.
Saturday, February 8, 2025
Apie Lietuvos išlaidas gynybai
Puikus pokalbis - Arūnas Milašius, Arvydas Avulis ir Marius Dubnikovas kalba apie tai kaip Lietuvos išlaidų gynybai kėlimas iki 5-6% paveiks Lietuvos ekonomiką.
Friday, February 7, 2025
Thursday, January 30, 2025
Slavoj Zizek explains Russia
A really nice article that contains an interview with a well-known European intellectual Slavoj Zizek is provided here. The title of this article is "Leftists falsify the choice that Ukrainians face during wartime"
A couple of quotes:
"That’s why I wouldn’t dismiss Putin as a relic of some old Russian tradition. No, Putin represents the worst of a longstanding trend in Russian history, one that dates back to figures like Ivan the Terrible and Peter I — authoritarian modernizers who sought to bring Russia into modernity but on their own terms, using brutal, centralized control. This authoritarian modernization has a strong historical precedent, even extending into Far Eastern traditions.
For example, in the early 20th century, Pan-Asianism emerged in countries like China and Japan. They faced a similar dilemma: how to catch up with the West in terms of technology and economics without losing their cultural identity to Western liberalism. Their solution? Fascism.
Look not just at Alexander Dugin but at the whole crowd of ideologists orbiting Putin. Their core idea — it’s pure horror — is this notion of Eurasia, this mystical Euro-Asian identity. It’s such a stupid, vulgar, fascist kind of reasoning. On the one hand, you get this primitive Orientalism: embracing the idea that the East is passive, backward, stupid. On the other hand, you have this caricature of Western liberalism, a kind of decadent self-destruction through excessive individualism. Of course, they position Russia as the magical “right balance” — the supposed perfect synthesis of an individual in a harmonious, free society."
...
"It’s incredible to me how many pseudo-leftists are drawn to this strange fascination with Russia. Even though they admit that Putin is horrible, they still cling to the idea that Russia, somehow being less affected by Western consumerism, somehow preserves more “authentic” human relationships. For example, an idiot once told me that while the West is all about promiscuity and sexual freedoms, in Russia, “true love” is still possible.
This romanticized notion of Russia is often combined with another leftist dogma: that NATO is the ultimate evil. According to this view, anyone in conflict with NATO must have something good or virtuous about them. By this logic, Ukraine is disqualified from support because it’s seen as merely fighting a “proxy war” on behalf of NATO.
It worries me that they treat Ukrainians as some kind of idiots — they falsify the choice that Ukrainians face. This oversimplification completely ignores reality. For Ukrainians, the choice isn’t between peace and war — it’s between resisting or disappearing as a nation. The Russians have made that abundantly clear."
- Slavoj Zizek
Monday, January 27, 2025
Keletas minčių apie Nyderlandus
Amsterdame stovi gana didelis pastatas žinomas Tripų namo vardu. Šį namą pastatė broliai Louis ir Hendrick Trip 1660-1662 metais savo šeimos reikmėms. Tuo metu kai jis buvo pastatytas, šis namas buvo keliais aukštais aukštesnis nei aplinkiniai pastatai, pro jo langus galėjai matyti visą miestą. Šis namas dominavo visą kaiminystę ir buvo įrodymas to, kaip paprasti verslūs olandai tuo metu galėjo susikrauti neįtikėtinus turtus. Iš vis, tuo metu Amsterdame vidutinės pajamos buvo bent 3 kartus didesnės nei bet kuriame kitame Europos mieste.
Tripų namo kaminai buvo viduramžių patrankos formos, tai yra aliuzija į tai, kaip buvo sukrauti šie turtai. Broliai Švedijoje turėjo metalo liejyklas, ir jų pagrindinis verslas buvo patrankų ir ginklų gamyba. Tai buvo pelningas verslas, nes Europoje tuo metu visi kariavo su visais. Tuo metu vyko ir vadinamasis Anglo-Dutch war (Anglijos-Nyderlandų karas), kur kylanti Anglija norėjo perimti lyderiaujančias pozicijas iš Nyderlandų. Anglai susitarė su prancūzais ir vokiečiais 'paspausti' Nyderlandus. Kadangi Tripų verslas parduodavo labai daug ginklų į šias šalis, Amsterdame susirinkusi valdžia svarstė ar uždrausti Tripams prekiauti su priešais. Pragmatiški olandai nusprendė kad neverta - pelnas iš prekybos ir bendra nauda persvėrė minusus prekybos su šiomis šalimis. Prekyba tęsėsi...
Apie tai ir daug ką daugiau pasakoja šis puikus video.
Wednesday, January 22, 2025
Sunday, January 19, 2025
S. Malinauskas apie Teltoniką ir kitus dalykus
Migla pamažu sklaidosi ... Vis dar tikiu laimiga pabaiga.
Friday, January 17, 2025
TELTONIKA - tęsinys
Als sie die Juden holten, habe ich geschwiegen, ich war ja kein Jude.
Als sie mich holten, gab es keinen mehr, der protestieren konnte.
– Martin Niemöller
– attributed to E.Burke
Wednesday, January 15, 2025
Monday, January 13, 2025
Saturday, January 11, 2025
Monday, January 6, 2025
Teltonika ir išėjusi valdžia
Turbūt kažko aš nesuprantu, bet taip atrodo, kad ką tik išėjusi valdžia labai nemėgsta vieno Lieuvos verslo ...