Tuesday, October 31, 2023

Techno feodalizmas ir Yanis Varoufakis

Graikas Yanis Varoufakis yra labai spalvingas veikėjas, ekonomistas, socialistas. Jis mokslus baigė ir nemažai dėstė Jungtinės Karalystės universitetuose, bet galiausiai grįžo į Graikiją. Visai neseniai parašė knygą ‘Technofeudalism: What Killed Capitalism’,  kur naujai interpretuoja visuomenės evoliuciją. Galima sutikti, galima nesutikti, bet susipažinti verta, daug peno mintims. 

Anot jo, kapitalizmas metastazuojasi (socialistinės revoliucijos kapitalizmo nenugalėjo) ir mes grįžtame į techno feodalizmą, kur viskas bus kontroliuojama tų kurie turi debesiją ("cloud services") ir Dirbtinį Intelektą. Šiose srityse stipriausi konkurentai yra JAV ir Kinija. Varoufakis pateikia savo idėjas kodėl Taivanis dabar pasidarė toks svarbus, kokia Europos padėtis ir perspektyvos ir pan. 

Smagaus žiūrėjimo.

Tuesday, October 24, 2023

mintis šiai dienai

 "Gali žmogų išimti iš sovietijos, bet sovietiją išimti iš žmogaus gali ir nepavykti"

-autorius nežinomas

Thursday, October 19, 2023

Referendumas dėl daugybinės pilietybės arba 'katė maiše'

1945 rugpjūčio 17 pasaulis išvydo G.Orwell'o "Animal Farm". Knygoje pasakojama kaip gyvuliai išvijo ūkininką ir patys sukūrė sau savivaldą.  Idėja buvo ta, kad nuo šiol jie gyvens laisvai, ilgai ir laimingai. Deja deja, netrukus paaiškėjo, kad lygiais būti neišeina, ir atsiranda veikėjai, kuriem patinka naudotis kitų darbo ir pastangų vaisiais. Pamažu atsiranda 'lygesni tarp lygių'. Lygiai taip, kaip mes matėm Sovietų Sąjungoje, į kurią ši knyga ko gero ir buvo nutaikyta. 

Ši alegorija bent iš pažiūros gali būti pritaikyta daugelyje situacijų. Tarkim, viena iš naujesnių, kur Lietuvos Užsienio Ministro žmona A. Landsbergienė pateisina savo vaikų netarnavimą Lietuvos Armijoje, nes 'Studijos puikiuose universitetuose yra lygiai taip pat svarbu'. 

Kas toliau - darbas puikioje firmoje irgi svarbu?

Mano supratimu čia yra labai pavojinga trajektorija, kur tarsi legitimizuoja ir įteisina 'geresnius' ir 'blogesnius' piliečius. Geresniems netaikomos prievolės ir reikalavimai kurie taikomi paprastiesiems. 

Kadangi artėja referendumas dėl daugybinės pilietybės, noriu čia padiskutuoti apie 'lygesnius tarp lygių' šiuo atveju. Jei ką užmiršau, įmeskit komentarą. 

Taigi... Drum roll...



Daug šalių turi daugybinę pilietybę, pvz. Izraelis, JAV ir pan. Kodėl ne Lietuva?

Panagrinėkime šį klausimą paimdami konkrečius pavyzdžius. 

Paimkim Izraelį. Bet kur pasaulyje gyvenantys Izraelio piliečiai turi atitarnauti Izraelio armijoje. Ar tas būtų ir Lietuvoje? O gal būtų padaryta išimtis užsienyje gyvenantiems žmonėms, nes 'jie studijuoja puikiuose universitetuose' arba 'jie garsina Lietuvos vardą svetur'? Bandau įsivaizduoti reakciją Izraelyje į panašius samprotavimus kaip A. Landsbergienės. 

Toliau. Ne Izraelyje gyvenantys piliečiai neturi teisės balsuoti Izraelio rinkimuose.  Šis Izraelio sprendimas tarsi ir turi logiką - jei žmogus negyvena šalyje, jo sprendimas balsuoti vienaip ar kitaip nulemtų tai, kaip turi gyventi tie, kurie gyvena Izraelyje. Ar būtent toks variantas siūlomas Lietuvai? Įtariu kad ne, mano jausmas yra kad emigranto balsas yra reikalingas 'ura patriotams' ateiti į valdžią. Galbūt 2 o gal ir 3 krėslai Seime ir nėra taip daug, bet kartais tiek balsų gali nulemti Seimo sprendimo priėmimą ar trapios daugumos išsilaikymą. Bet svarbiausia - ar tas teisinga? Vieni balsuoja be pasėkmių savo gyvenimui kitoje šalyje, o kiti turi su tuo gyventi. 

Einam toliau. JAV oficialiai daugybinės pilietybės neskatina, bet tarsi ir nedraudžia.  Negimę JAV piliečiai turi duoti 'Pledge of Allegiance' (Lojalumo Priesaika, pilnas tekstas yra internete).  Šioje prieskaikoje tu prisižadi prieš Dievą ir save kad tu ginsi ir tarnausi tik JAV ir jos interesams ir išsižadi savo ankstesnės tėvynės. Gimę JAV žmonės tampa piliečiais automatiškai ir jie priesaikos neduoda. Ar Lietuva siūlo daugybinę pilietybę tik gimusiems JAV lietuviams? O gal Lietuvos pilietybė siūloma ir tiems, kurie savo Tėvynes išsižadėjo duodami priesaiką? O gal visiems? Niekur nemačiau tokių diskusijų. 

JAV pilietis turi mokėti mokesčius JAV nuo visame pasaulyje gaunamų pajamų. Tu esi JAV pilietis, turi Lietuvos pilietybę ir gyveni ir gauni pajamas tik Lietuvoje. Turi mokėti ir Lietuvos ir JAV mokesčius - t.y tavo pajamos apmokestinamos du kartus. Ar Lietuva rinktų mokesčius iš savo piliečių kurie gyvena ir uždirba ne Lietuvoje? Manau kad ne, nes Lietuva neturi galimybių sutikrinti savo piliečių pajamas gautas gyvenant ne Lietuvoje. Bet būtų gerai jei kas paaiškintų.

Taip pat, svarbu pastebėti kad nemažai šalių neturi įtvirtinę daugybinės pilietybės - pvz Austrija, Nyderlandai, Estija, Japonija. 

Aš linkęs svarstyti, labai svarbu palaikyti ryšį su emigrantais, bet norėčiau iš politikų ir daugybinės pilietybės 'stūmėjų' išgirsti paaiškinimus ir atsakymus į šiuos ir panašius klausimus.  

Kaip dabar man atrodo, leisdami dvigubą (daugybinę) pilietybę mes sukurtume dvi piliečių klases. 

Lygesnius ir lygius. Vieniems nereiktų ginti šalies, mokėti mokesčių, pajusti savo balsavimo pasekmių. Kiti, priešingai, visa tai turėtų daryti. 

Jau girdžiu paršą Napoleoną pritariančiai kriuksint. Gera sistema. 

P.S. Lietuvos Respublikos Vyriausybė - Daugybinės Pilietybės Referendumo tinklapis yra čia. Man kažkiek kliūna formuluotė kur kalbama apie "draugiškas šalis".

Cituoju: "Tokiu pakeitimu esamiems Lietuvos Respublikos piliečiams būtų išsaugota Lietuvos pilietybė, jiems įgijus Lietuvai draugiškų šalių pilietybę."

Kaip aš tą matau, draugiškumas apsprendžiamas Seimo ar Vyriausybės nutarimu, t.y. pilietybės klausimai devalvuojami nuo Konstitucinio lygmens į vykdomąjį lygmenį kuris savo ruožtu keičiasi priklausomai nuo to kas laimėjo rinkimus. Piliečiai tarsi ir diskriminuojami pagal pasirinktą šalį - ji turi būti "draugiška". Bet būna, kad buvusi draugiška šalis (tarkim Vengrija) po kiek laiko gali pasidaryti nedraugiška ... ar vyriausybė sprendžia kuri šalis "draugiška"? Man asmeniškai ši formuluotė nepatinka, bet aš ne teisininkas ...

P.P.S. labai pasigendu diskurso viešojoje erdvėje ... Kaip tą daro kitos mažesnės šalys - Suomija, Airija etc., kokie apribojimai, prievolės ir pan. Deja ... pasakoma kad kiti daugybinę pilietybę turi, bet esminiai niuansai - tokie kaip šalyje negyvenančių piliečių balsavimas arba nebalsavimas - nutylimi.

Tuesday, October 17, 2023

rinkimai Lenkijoje ir V. Orban Kinijoje

rinkimai Lenkijoje baigėsi, ir dabar galima lengviau atsikvėpti. Po R. Fico pergalės Slovakijoje, jau nebežinojau ko laukti. Manau po šių rinkimų Lenkija vis dar bus susipriešinusi ir susikaldžiusi, bet Europos kursas bus išlaikytas. 

Aišku, šiandien Orbanas spaudė ranką Putinui, ir sakė kad kad reikia stiprinti ekonominius santykius, baigti statyti iš Rosatomo pirktą atominę elektrinę - beje, šios srities sankcijos neliečia. Serbijos lyderis irgi žinoma buvo ten. Būtų įdomu suprasti, kas pasidarė, kad vengrams nesvarbu kad Putino įsakymu žūsta šimtai tūkstančių žmonių?... 

Galbūt serbai beigi vengrai atsikvošėjimui turėtų prisijungti prie kokio SNG (Rusijos vedamo Sojuz Nezavisimych Gosudarstv - Nepriklausomų Valstybių Sąjunga) - tegu pamato apie ką tas yra 'first hand' kaip sakant?


Sunday, October 8, 2023

V. Adamkaus "Paskutinė kadencija": nauja atominė elektrinė

knygoje V. Adamkus rašo, kad dėjo ypač daug pastangų kad būtų pastatyta nauja atominė elektrinė. Daug diskusijų su Lenkija, derybos dėl energijos kiekio, labai didelis įdirbis. Taip pat diskusijos su Latvija ir Estija. Jis išreiškia nusistebėjimą A.Kubiliaus ir kitų laikysena kai dėl partinių interesų buvo aukojami valstybei naudingi dalykai nes juos būtų dariusi "ne ta" partija. 

Kaip žinom, LEO LT buvo išardyta, o konservatoriai nesėkmingai 2012 bandė pakviesti Hitachi statyti naują atominę elektrinę. 

To pasėkoje labai daug pastangų į LEO LT projektą įdėjęs vienas turtingiausių žmonių Lietuvoje verslininkas Ž.Marcinkevičius metė viską ir kurį laiką negyveno Lietuvoje. 

Tokie dalykai niekad nėra iki galo išviešinami. Dažniausiai tai būna galios žaidimai, blokuoji vienos partijos projektą nes jį daro "neteisingi žmonės", bandai pats tą daryti su "teisingais žmonėmis", dar kiti pradeda inicijuoti pusiau iškeptus referendumus. O šalis lieka prie suskilusios geldos...

Kartais pagalvoju kad gal ir nenoriu sužinoti kas ten iš tikrųjų atsitiko... Kam gadintis nuotaiką?

P.S. kad apsisaugoti nuo visuomenę apimančios sklerozės, vėl pridedu 2010 liepos 1d Vilniuje A. Kubiliaus pasirašytą komunikatą kur jis pritaria Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimui atominės energijos srityje. Iš šalies atrodo - neturėdamas atominės jėgainės pasirašai komunikatą su Baltarusija? Įdomu, kokia čia buvo tuometinio mūsų Ministro Pirmininko logika? Neprieštarauti Baltarusijos AE statyboms? O gal tikėtasi kad ir Lietuva turės atominę jėgainę? Lyg ir niekur nemačiau paaiškinimo ...