Friday, July 31, 2015

Alpės

Jau kuris laikas nerašiau, nes gana daug keliavome ir kažkaip sunku buvo rasti laiko surinkti mintims. Išvykę iš Colmar'o mes patraukėme į Prancūzijos Alpių regioną Morzine-Avoriaz kuris yra visai ant sienos su Šveicarija. Kadangi tiesiausias kelias ėjo pro Šveicariją, tai pro ten ir patraukėm.

Keletas minčių apie Šveicariją. Man pasirodė kad šalis puikiai išnaudoja savo kaip turistinės/tranzitinės šalies statusą. Įvažiuojant į šalį yra greitkelių mokestis - 43CHF (maždaug tiek pat eurais) kuris galioja iki metų galo. Jei pastoviai važinėji į Šveicariją, tai nieko tokio, bet jei esi toks turistas kaip mes (mes kirtome Šveicariją tik vieną kartą, ir šias metais ten nebesilankysim), gaunasi kad subsidijuoji Šveicarijos kelius. Kitas atvejis buvo mokant parduotuvėj su kredito korta. Kredito kortos aparatas pateikė kainą dviem valiutomis - CHF ir Euro. Pasirinkus Euro, už išvertimą prideda 3% mokestį, ir tas aišku yra parašyta ant kvito jau atlikus transakciją. Žodžiu, Šveicarai moka skaičiuoti savo pinigus ;)

Pati šalis labai tvarkinga ir viskas veikia. Užsukom į kalnų miestelį Interlaken - tai gana turistinė vieta, matosi daug musulmonių su skaromis, amerikiečiai, turistai iš Azijos. Vietiniai žmonės kalba su tam tikru vokiečių kalbos akcentu, kuris man gana gerai pažįstamas iš Marc Faber - jis netgi kalbėdamas angliškai ta akcentą išlaiko ;)

Interlaken

Lentelė ant kalno

Kaimas prie Interlaken


Sekanti kelionės dalis buvo kalnų slidinėjimo vieta Avoriaz, Prancūzijoj. Nuostabi vieta, viskas gražiai sutvarkyta, oras geras - turėjom keletą dienų puikių išvykų į kalnus.

Avoriaz

Avoriaz nuo kalno

Swiss Alps or French Alps?

Wednesday, July 22, 2015

Colmar, France

Colmar, France


Since this is for my mom, the most avid reader of this blog, I decided that I will do it in Lithuanian.

================================================

Atvykus iš Olandijos tikrai supranti kad skirtumas tarp pietų ir šiaurės Eurpos yra tikras dalykas, ir čia jau galima pradėti filosofuoti kodėl taip yra.

Dvi plika akimi matomos skirtumų priežastys gali būti susietos su religija (protestantizmas vs katalikybė) ar su klimatu. Sunku pasakyti, bet aš linkčiau sieti tai su religija. Protestantizme tu esi tiesiogiai atsakingas prieš dievą, o katalikybėj tau kunigėlis pasako ką tu padarei gerai, o ką ne. Atrodo smulkmena, bet per daugelį šimtmečių vienu atveju susikuria kultūra kurioje iniciatyva yra žmogaus rankose, o kitu - rankose to, kas tau duoda indulgenciją.

Colmar miestas yra Alzace, kuris yra vokiškai prancūziškas regionas. Regionas pereidinėjo iš rankų į rankas. Anksčiau ko gero buvo labiau vokiškas, dabar labiau prancuziškas.

Labai krenta į akis pilnas turistų senamiestis ir vos už kokių 2 minučių nuo senamiesčio esantis žmonių ir veiksmo trūkumas. Vietiniai žmonės man pasirodė super mandagūs ir labai mažai šnekantys angliškai. 

Colmar'e gimė Auguste Bartholdi, kuris sukūrė visiems žinomą Laisvės statulą Staten saloje, NY. (Beje, inžinierius ten buvo Alexandre Gustave Eiffel).

Pabaigai keletas nuotraukų.

Čia "menas" iš mūsų fotoaparato

Tokie kanalai išsiraizge po visą senamiestį. Gylis - koks 20 cm - labai gerai šuniukui pabraidyti. Įdomu koks vanduo ten tekėjo viduramžiais? ;)

Colmar didžiuojasi Bartholdi Laisvės statula

Namas Colmar'o stiliuje

Gana tipinis senamiesčio vaizdas

Vaizdas iš mūsų kambario lango

Pasipriešinimas naciams įamžintas ant bažnyčios sienos. Gana daug vokiškų pavardžių



Tuesday, July 14, 2015

Kaip tai prasidėjo


Amsterdamo kanalo gylis 3m - 1m vanduo, 1m dumblas, ir 1m dviračiai



Iki šiol gyvenom gana paprastus ir ko gero niekuo labai neišsiskiriančius gyvenimus. Bet atėjo momentas kai mes abu – Asta ir aš – supratome, kad laikas yra vienintelis tikras dalykas kurį mes turime. Apie visa tai bemąstant atėjo ir kita mintis – mes per darbus ir kasdienius rūpesčius pamirsome svajoti. Ne tai kad mes nebesvajojom apie įdomesnį darbą, projektą ar susitikimą su draugais. Čia turiu galvoj svajojimą apie daiktus kurie yra už mūsų įsivaizduojamos ar tariamos realybės ribų. Tas privedė prie sekančios minties – kaip panaudoti laiką taip, kad mums tas būtų reikšminga.

Kaip reikšmingai praleisti laiką yra labai subjektyvus dalykas – kas vienam žmogui yra visiška nuobodybė kitam žmogui gali būti puikiausias užsiėmimas kurio jis arba ji nekeistų į nieką kitą. Mūsų atveju buvo keletas apribojimų, kurių pagrindinis buvo būti kartu su šeima, daryti tai kas mums įdomu kaip šeimai ir tuo pat metu padaryti kažką, kas pakeistų mūsų ir mūsų vaikų gyvenimą – ir pageidautina kad į gerąją pusę.

Taip ir gimė ši idėja – mums penkiems praleisti metus keliaujant po įvairias šalis.

Pirmas įrašas – Olandija (7.1-7.17)


Iš tikrųjų turėčiau sakyti Nyderlandai, nes Olandija yra viena iš Nyderlandų provincijų. (Tas nėra kažkuo įpatinga – pvz. Lenkija lietuviškai kyla nuo “lech”, kas buvo viena iš Lenkijoj gyvenusių slavų genčių.) Sąvoka “The Low Countries” arba kitaip sakant “Žemumų šalys” šiais laikais apima visą Benelux'ą, kurį istoriškai sudarė 17 provincijų. 7 iš šių provincijų pasuko Protestantizmo keliu ir 1581 metais sukilo prieš Ispanijos kontrolę – tai ir buvo Nyderlandų valstybiškumo pradžia.

Žemumų šalys istoriškai buvo ir ko gero vis dar yra vienas iš pačių labiausiai išsivysčiusių regionų Europoje po Romos Imperijos subyrėjimo. Kai kas mano, kad aukštas visuomenės ir ir bendruomeniškumo lygis kyla iš šalies geografijos. Maždaug pusė šalies teritorijos yra jūros lygyje ir išlieka neapsemta tik dėka nesuskaičiuojamų pylimų kurie tęsiasi palei upes atribodami dirbamą žemę nuo užliejamų plotų. Pylimų taisymas ir priežiūra būdavo užsiėmimas reikalaujantis visų bendruomenės narių pastangų. Žemės trūkumas pavertė olandus gerais prekybininkais, amatininkais ir jūreiviais. Olandai paliko labai ryškų pėdsaką JAV. Pirmieji New Yorko valstijos gyventojai buvo olandai, o pats miestas vadinosi New Amsterdam. Daug vietovardžių yra olandiški, W. Irving'o “Rip Van Winkle” duoda kažkiek supratimo apie olandų gyvenimą Naujajame pasaulyje. Netgi žodis "Yankee" pagal vieną versiją kyla nuo olando Jan Kees (Jan Kees buvo vartojamas panašiai kaip kaip tarkim rusas gali būti pavadintas Ivanu).

Kalbant apie Olandiją negalima nepaminėti 1953 metų potvynio. Jo metu buvo užlieta daug žemės ir žuvo neįtikėtai daug žmonių. Po šio įvykio šalis nusprendė pastatyti jūroje barjerą, kuris apsaugo krantą nuo kylančios jūros. Amerikos statybos inžinierių bendrija (ASCE) laiko šį projektą vienu iš 7 šiuolaikinio pasaulio stebuklų.

Emocijų ir minčių daug, žmonės labai draugiški ir svetingi. Bet viskas kažkaip dar nesusigulėjo, taigi šiame įraše emocinį aspektą praleisiu.

Pridedu keletą nuotraukų iš mūsų kelionės.


Kraštovaizdis šalia Sleeuwijk

Laiveliai Spakenburg'e
Saulėlydis dviračių take prie Eemhof

Vasarnamiai