Monday, July 25, 2022
Friday, July 22, 2022
Kalinio dilema
Šiuos laikus gana gerai aprašo Kalinio dilema (Prisoner's dilemma).
Tarkime turime du kalinius kurie padarė nusikaltimą, buvo sulaikyti ir dabar kitam nežinant gali prisipažinti ar neprisipažinti. Jie turi tokius pasirinkimus:
- Vienas kalinys prisipažįsta, o kitas ne. Tada prisipažinęs kalinys yra paleidžiamas, o neprisipažinęs gauna 3 metus kalėjimo. Per abu kalinius 3 metai kalėjimo.
- Nė vienas neprisipažįsta. Abu gauna 1 metus kalėjimo. Per abu kalinius 2 metai.
- Abu prisipažįsta. Abu gauna 2 metus kalėjimo. Per abu kalinius 4 metai.
Friday, July 15, 2022
Saulius Sužiedėlis apie Holokaustą Lietuvoje
https://nara.lt/lt/articles-lt/saulius-suziedelis
Puikus pokalbis, užrašiau tik keletą minčių.
Apie Holokaustą ir Lietuvą - S. Sužiedėlio mintys
(laisvai užrašyta iš pokalbio)
Litvakų bendruomenės praradimas yra milžiniškas nuostolis Lietuvai.
Yra kolektyvinė gėda, bet nėra kolektyvinės kaltės.
Žudymuose dalyvavo 3000-6000 žmonių, pastoviai dalyvaujančių buvo mažiau.
Žydu gelbetojų Lietuvoje buvo 2000-3000 šeimų. Jokioje kitoje šalyje nėra tiek žydų gelbėtojų - Pasaulio Teisuolių - pagal procentą nuo gyventojų. Tarpukario Lietuva buvo labai tolerantiška, finansavo žydų švietimą; 1940 metais buvo didžiulis posūkis į antisemitizmą, tačiau pirmasis sovietmetis (1940-1941) ne viską paaiškina.
Mes esam gimę po tų įvykių ir esame už juos neatsakingi; mes atsakingi už tai kaip mes dabar juos vertiname.
Julija Šukys yra tikra mokslininkė ir jos negalima lyginti su Silvia Foti arba Rūta Vanagaite. Jos tyrimas yra labiau pagrįstas, S.Foti ir R.Vanagaitė pateikia daug netikslumų. Be jokių įrodymų yra pateikiami teiginiai kurie yra skandalingi ir be reikalo juodinantys. Sužiedelis nebendrauja su defendinghistory.com nes jis mano kad jų darbas yra žalingas bei tendencingas; jie manipuliuoja kai kuriais klausimais. Nijolė Maslauskienė, Liudas Truska, Saulius Sužiedėlis darė daug tyrimu apie pirmąją okupaciją, yra daug statistikos apie LKP (Lietuviu komunistu skaicius baigusiu vidurinę mokyklą yra tik 3-4%) ir jis yra tikras kad tais skaicčiais labai lengva manipuliuoti. Tada buvo dvi visuomenės kurių geopolitinė ir vertybinė orientacija buvo labai skirtinga. Tai yra tragedija. Noreikos veiksmų negalima pateisinti, kai kurie jo padaryti sprendimai jį padaro negerbtinu.
Įdomi diskusija apie nacionalizmą. 90% lietuviu 1940 metais buvo įsitikinę kad nepriklausoma valstybė yra būtina sąlyga tautos išgyvenimui, šis nacionalizmas neneigė kitu tautų teisių, jų nemenkino. Kitas dalykas yra Orbano etno-nacionalizmas. Kalbama apie Jono Meko "nacionalizmą", jo atspindžius Lietuvos kultūrinėje terpėje. Michael Casper anot S. Sužiedėlio rašo netiesą apie J. Meką, Meko tekstai yra nepolitiški. Casper'o kaltinimai Kazickui yra niekuo nepagrįsta kaltė pagal asociaciją. Stalinizmas ir Nacizmas nėra tas pats, bet sunku paneigti panašumus - tarkim vienpartinė sistema ar masiniai žudymai tam, kad pasiekti ideologinius tikslus. Ezra Pound, Pablo Neruda buvo ideologiniai veikėjai; Jonas Mekas toks nebuvo. Jis buvo 21 metų kai pabėgo į Vakarus. Jei rašai į leidinį kuriame yra kitų parašyti nacistiniai tekstai, ar tas yra blogai? Yra įrašytas Meko pokalbis su Ina Navazelskis. Sovietinė cenzūra buvo daug griežtesnė nei nacių. Naciai praleisdavo Meko straipsnius apie Yčą, Binkį, Šliūpą - tačiau jie niekad nebūtų praėję sovietinės cenzūros.
Nacių okupacija Lietuvai buvo daug švelnesnė nei Sovietų okupacija, teroro mastas lyginant su sovietais buvo mažas. Lietuviai norėjo kad karo pabaiga būtų panaši į WWI - Rusija susilpnėja ir vėl atsiranda nepriklausoma Lietuva. Tačiau taip neįvyko. Pokaris Lietuvoje reiškė smurtą, o ne taiką, Lietuvoje buvo masinis pasipriešinimas. Dažnam lietuviui antifašistas buvo stalinistas.
Mes nieko neprarandam Pasaulio akyse jei pripažįstam savo istoriją tokia kokia ji buvo.
Thursday, July 14, 2022
Fareed Zakaria viską sustato į savo vietas - Rusijos invazija Ukrainoje
anot jo, kažkiek reikia atlaisvinti sankcijas ir tuo pačiu metu padidinti ginklų tiekimą.
Algis Avižienis apie dabartinę politinę situaciją
galima sutikti, galima nesutikti, bet tikrai įdomios įžvalgos.
Vienas žmogus man yra pasakęs - "jei darai veiksmą, turi žinoti kaip atrodo sėkmė". Kaip pavyzdys - politinėje sferoje kai metaforiškai šnekant duri kokiai šaliai pirštu į akį, kas yra sėkmė ir kas yra nesėkmė? Manau A. Avižienis kalba būtent apie tai, pabrėždamas įvairių politinių veiksmų naudą ar žalą Lietuvai.
Iš kitos pusės, aš manau kad Ukrainai reikia padėti. Kaip tik įmanoma. Kaip FT.com rašo šios dienos vedamajame ("Ukraine: can Russia still win the war?") laukia sunkus etapas - Rusija didins 'hibridines' priemones (energetinių resursų "diplomatija", informacinis karas) Europoje ir kitur tuo metu kai pradės jaustis išsekimas nuo karo. Laimei, anot Financial Times kol kas daugelio šalių rinkėjai yra linkę aukoti savo gerbūvį tam kad remti Ukrainą; nestoja ginklų tiekimas.
Dieve mums padėk.
Wednesday, July 13, 2022
Lėktuvas į Lietuvą
skrendant lėktuvu į Lietuvą, žinutė keleiviams būna ir lietuviškai. Ji prasideda taip "ponios ir ponai, greitai nešime maistą" ir pan.
Pagalvojau, kad šiems laikams tai visai netikęs kreipinys. Juk žmones galima suskirstyti ne į dvi rūšis, o į daug daugiau. Gali būti ir vaikai, o jei žiūrint plačiau dar įvairiau save susiklasifikavę žmonės. Kai kur klasifikacijų priskaičiuoja 16 ir daugiau.
Galbūt reikia sugrąžinti prieškarinį kreipinį "tamsta" (tavo milysta)?
Pridedu studento anketą į vieną iš JAV universitetų.
Tuesday, July 12, 2022
dar kartą apie vertybinę politiką
...
tiems kas skaito rusiškai, charter97.org vardija šalis kurios padeda Rusijai apeiti sankcijas ir iš to pelnosi:
"В число «перевалочных пунктов» для отправки в Россию и Беларусь подсанкционного экспорта вошли Грузия, Бразилия, Китай, Индия, Израиль, Казахстан, Кыргызстан, Армения, Мексика, Никарагуа, Сербия, Сингапур, ЮАР, Тайвань, Таджикистан, Турция, Объединенные Арабские Эмираты и Узбекистан."
Sąraše yra keletas šalių kurių aš nesitikėjau pamatyti (paryškinta). Ratelis toks:
Gruzija, Brazilija, Kinija, Indija, Izraelis, Kazachstanas, Kyrgyzstanas, Armėnija, Meksika, Nikaragva, Serbija, Singapūras, PAR, Taivanis, Tadžikistanas, Turkija, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Uzbekistanas.
Čia rimtas klausimas Lietuvos užsieio politikos formuotojams - ką mes darome žlugdydami savo verslus ir remdami kai kurias iš šių šalių?
P.S. 2022.8.23 čia gana įdomi diskusija tuo pačiu klausimu: Ekspertai įgėlė valdančiųjų vykdomai užsienio politikai: klaidos formavosi jau ilgai (lrytas.lt)