Monday, March 28, 2022

Join, or Die

 Vienas iš JAV 'founding fathers', Benjamin Franklin, 1754 sukūrė tokį paveiksliuką


Plakate pavaizduota gyvatė kuri sudalinta į 8 dalis, reprezentuojančias 13 pradinių kolonijų (13 juostų JAV vėliavoje irgi reiškia tą patį) - dabar nėra tokios valstijos kaip N.E. (New England) bet yra visas regionas dabar turintis keletą valstijų, Georgia buvo praleista, o Delaware tada buvo Pennsylvania dalis. 

Tie laikai kolonistams buvo sunkūs - karai su indėnais, prancūzais, Didžiaja Britanija ir pan. Kolonistams reikėjo susivienyti norint išlaikyti mokestinę, ekonominę ir politinę nepriklausomybę.

Manau Europa dabar panašioje vietoje. Jei ji neatsilaikys prieš regioninę galią Rusiją, ji parodys kad ji nelabai ko verta, ir kylančios ir esančios pasaulinės galios (Kinija, JAV) tikrai primes savo valią. 

Manding, atėjo Europos "Join, or Die" momentas. 

 

Monday, March 21, 2022

Suomių žvalgo pasakojimas apie Rusiją (2018 m)

Gana nemėgstu supaprastinimų ir toli siekiančių apibendrinimų, nes tokie dalykai neišvengiamai praleidžia svarbius, kartais esminius, niuansus. Bet visgi įdomu buvo paklausyti suomio Martti J. Kari, buvusio žvalgybininko, prezentaciją apie Rusiją. 

Ši prezentacija yra su anglišku 'voice - over', youtube komentaruose yra nuoroda į tą pačią prezentaciją su subtitrais.

Monday, March 14, 2022

Kryžkelė

Karas Ukrainoje pasiekė kryžkelę. 

Yra du keliai.

Pirmas kelias - pasaulis stabilizuoja padėtį Ukrainoje ir padeda išstumti Rusiją. Rusija ir Baltarusija tampa banderlogais, neliečiamaisiais. Vakarų pasaulis atsitveria nuo jų sankcijomis, bet vis dar palaiko ryšius su Kinija. Brazilija, Indija kitos besivystančio pasaulio šalys palaiko glaudžius ryšius su Kinija bei Rusija/Baltarusija; vakarai palaiko esamas sankcijas. Kinija superka visus gerus verslus Rusijoje, šiuo atveju situacija panaši į tą kuri buvo nupasakota Stalino 1939 rugpjūčio 19 kalboje (toje kur buvo pasakyta keletas dienų prieš Molotovo-Ribbentropo paktą). Šiuo atveju Rusija nualina save kovoje su Vakarais, ir tada Kinija paima Rusiją. Pasaulis stabilizuojasi, yra viena valstybių grupuotė kurią dominuoja JAV; ir yra kita valstybių grupuotė kurią dominuoja Kinija. 

Antras kelias - karas Ukrainoje perauga į sukilimus/revoliucijas Rusijoje ir Baltarusijoje. Tenykščiai režimai yra nuverčiami, ateina nauja valdžia (neaišku kokia bet 'demokratinė') ir visos sankcijos panaikinamos. Atsidaro prekyba su Europa ir JAV, iš tikrųjų prasideda gijimas tos traumos kuri buvo palikta 1918 revoliucijos ir WWII. Bet tam reikia kad dabartiniame kare Rusija būtų visiškai sumušta. Taip kaip Vokietija po WWII. 

Europos ir JAV pasirinkimas ko gero labai aiškus, bet juk Kinija irgi nemiega? Kas laimės?


(paveikslas - V. Vasnecovo Karžygiai 1898)

puiki žurnalistika Brazilijoje (karas Ukrainoje)

Roberto Cabrini yra brazilų žurnalistas, gimęs 1961 metais. Lietuvoje jis būtų 'auksinės kartos' žmogus, bet kiek aš suprantu pas mus tokio kalibro žurnalistų nėra, auksinė karta ar ne. Aišku, Lietuva maža šalis. 

Jis yra laimėjęs visus įmanomus Brazilijos žurnalizmo ir tele-žurnalizmo prizus, reportavo iš karo Afganistane, Irake, Palestinoje, Kambodžoje, Kašmyre, Somalyje ir pan. Jo tiriamoji žurnalistika padėjo rasti besislapstantį Brazilijos prezidento iždininką. Brazilijos prezidentas Fernando Collor de Mello buvo pirmasis atstatydintas prezidentas visoje Lotynų Amerikoje, ir šis žurnalistinis tyrimas buvo raktas į šį procesą. 

Šis legendinis žurnalistas dabar daro reportažus iš Ukrainos. Jo reportažai rodomi per televiziją, bet po poros dienų yra įdedami į youtube, kur per savaitę surenka 2-3 milijonus peržiūrų. Aš mačiau paskutinį jo reportažą - neįtikėtina įvairovė ir gylis: rodo studentą iš Indijos kuris laiko pumą ir geopardą ir todėl negalėjo pabėgti nuo karo, brazilą kuris kovoja už Ukrainą, pats eina į kovos zoną tam kad parodyti sugriovimų mastą. Geras naratyvas ir vaizdinė medžiaga. Puiki, sakyčiau tobula, žurnalistika. 

Friday, March 11, 2022

Su Švente!

 Su Švente visiems ;) 

Pridedu puikų pokalbį su Petru Vaitiekūnu, kuris tik primena kad "Freedom isn't free". Mano supratimu, puikios įžvalgos.

Tuesday, March 8, 2022

ar keičiu savo nuomonę dėl bravūriškos užsienio politikos?

Anksčiau rašiau kad nesutinku su užsienio politikos aspektais kurie lietė Taivanį ir Baltarusiją. Dabar neva įvyko karas ir visi pamatė kokie tie režimai blogi ir tarsi tie užsienio politikos sprendimai buvo geri. Mano supratimu, tie sprendimai buvo blogi tuo metu, tik karas Ukrainoje blogo sprendimo pasekmes minimizavo. 

Dabar Latvija, Estija ir Lenkija irgi nepriima krovinių iš Baltarusijos, kalbos eina apie elektros tranzito iš Baltarusijos stabdymą greičiau nei iki 2025. Ką gi, iš Lietuvos pusės buvo nepasverti sprendimai kurių nerėmė kaimynai, ir kurie padarė tam tikrą žalą Lietuvos įmonėms, mokesčių surinkimui ir tų įmonių darbuotojams, bet tai dabar nusinulino. 

Kas dar nenusinulino, yra Taivanio klausimas. Taivanis yra super svarbus Kinijai, ji jo nepuola ir jo neboikotuoja - bet labai skaudžiai reaguoja į jos nuomonės nepaisymą, Lietuva pasirinko durti pagaliu Kinijai į akį. Duok Dieve, Taivanis atsilygins Lietuvai padėdamas kurti puslaidininkių sektorių. 

Youtube turi daug video kur labai patyrę užsienio politikos praktikai ir teoretikai aiškina kaip svarbu suprasti kaip elgiasi didelės ir galingos šalys, kaip svarbu mokėti laviruoti. Vienam spektro gale yra H.Kissinger ir J.Mearsheimer (https://youtu.be/JrMiSQAGOS4) kurie teigia kad yra didelės galios kurių nevalia provokuoti nes pasekmės visiems bus žiaurios, yra ir labiau demokratija ir liberalia visuomenės sąrėda tikintys žmonės kurie mano kad mažesnės tautos irgi turi teisę į apsisprendimą kuriuo keliu eiti. Toks manau yra buvęs Britų MI6 vadas Sir Robert John Sawers (https://youtu.be/Yw5lzKVn3sc). Jis praleido 40 metų dirbdamas valstybės tarnyboje, asmeniškai buvo susitikęs su daugeliu valstybės vadovų. Jis gana atvirai sako kad vakarų šalys turi būti atsargios, yra daug kintamųjų, visi sprendimai turi būti pasverti ir pamatuoti. Devynis kartus matuok, dešimtą pjauk. Jokios bravūros - duomenų rinkimas, skaičiavimas, aptarinėjimas visais įmanomais lygiais, ir tada vėl skaičiavimas. Žodžiu, ne taip kaip su Tavaniečių atstovybe. 

Tas mus priveda prie Kinijos. Vakarai paliks Putinui kelią atsitraukti, Rusijoje jokios revoliucijos nebus, bet liks toks uždaras režimas. Dėl sankcijų, Kinija pasidarys pagrindinis Rusijos rėmėjas kuris pamažu perims ir privatizuos atpigusius verslus ir infrastruktūrą. Kinijos įtaka jau labai stipri Afrikoje, Lotynų Amerikoje, Azijoje - taigi Rusijos politika vis labiau ir labiau atspindės Kinijos interesus, kurie bus priešpastatyti JAV interesams. Kinija žiūri į ilgalaikę perspektyvą, ir anot R.J.Sawers jų užsienio politikos analizė yra daug rafinuotesnė ir sofistikuota nei Rusijos. Jie dabar nepuls Taivanio, bet varžtai pamažu veršis. Kur tas palieka Lietuvą turbūt Lietuvoje gerai nepagalvojo - bet aš vis dar tikiuosi kad tas Taivaniečių puslaidininkių fabrikėlis bus.  

Stebim toliau, ir tikimės geriausio. 

Slava Ukraini.