puikus žurnalizmas, puikus pokalbis
Friday, April 29, 2022
Sunday, April 24, 2022
pamąstymas apie tai kodėl Pasaulis yra toks koks yra
Opiumo rūkytojai |
Rusijos draugai prieš Ukrainos užpuolimą (Kinija manau turėtų irgi būti pažymėta raudonai) |
Friday, April 22, 2022
Wednesday, April 20, 2022
Tuesday, April 12, 2022
kaip žmonės vadina savo šalį (apie politinę savivoką)
ko gero, žodžiai kuriuos naudoja žmonės suformuoja jų pasaulio supratimą. Vienoj kalboj tas pats žodis gali turėti kitą atspalvį nei kitoj kalboj, ir tas ko gero gali turėti pasekmes.
Paimkim žodį valstybė. Tai senas žodis, jis esmi mums artimoje latvių kalboje. Latviškai jis būtų "Valsts" . Jei "Valsts" verti iš latvių kalbos į lietuvių, gauni "šalis". Lietuviškai žodžio "valsts" atitikmuo ko gero yra "valsčius" - teritorinis vienetas kuris yra mažesnis nei valstybė. Valsčiuje gyvena valstietis (ta pati logika kaip žemietis, kraštietis, tautietis), kuris beje dar anksčiau buvo vadinamas "laukininku" nes gyveno "ant lauko". Taigi lietuviškai ir latviškai, valsčius ir valstybė yra teritorinis vienetas ("šalis, kraštas") pagal savo prasmę.
Įdomiau yra kitose kalbose. Tarkim anglų "state" (valstybė) siejamas su lotynišku "status", t.y. padėtis. Žmonės kariavo, ir pasiekė stabilią padėtį, "state", valstybę.
Rusų kalboje valstybė yra "gosudarstvo". Šis žodis siejamas su "gosudar'", t.y. "valdovas", "ponas". Išeina, kad "gosudarstvo" yra vieno pono dominija. (Lietuviškai analogija būtų Viešpatija ir Viešpatis - Dievo dominija.) Galima naudoti ir "deržava", šis žodis kyla iš "deržat' ", t.y. laikyti. Išeina, kad "deržava" yra tai kas buvo užimta ir dabar yra laikoma. Bet kuriuo atveju, kai kalbi rusiškai apie valstybę, pats žodis tarsi tau sufleruoja kad ten turi būti ir "gosudar' " ?
Įdomu, ar tokia žodžių etimologija keičia žmonių politinę sąmonę?
Saturday, April 9, 2022
Suomis paaiškina Rusiją
Britų podkastas Triggernometry turi puikų pokalbį su suomiu Martti J. Kari, kur jis paaiškina plačiau tai kas buvo pateikta jo paskaitoje Suomijos Jyväskylä universitete.
Man buvo įdomi jo mintis apie įteisintą vogimą Rusijos valstybiniame sektoriuje. Kuo aukščiau sistemoje yra žmogus, tuo daugiau jis gali pasisavinti bendro turto. Panašu, kad ši sistema Rusijoje jau yra daug šimtmečių, anksčiau tą darė caro paskirti bajorai, dabar Putino paskirti gubernatoriai, ministrai, valstybinių kompanijų tarybų nariai ir pan.
Kita jo tezė yra apie melą. Rusiškoje sistemoje visai priimta meluoti, visuomenė tą priima ir laiko norma iki daug didesnio laipsnio nei vakaruose. 'Strateginis melas' buvo naudojamas kad ir Krymo invazijos atveju - iš pradžių Putinas sakė kad ten jokios Rusijos armijos nėra, po keleto dienų jis laisvai pripažino kad 'žalieji žmogeliukai' buvo Rusijos armijos daliniai.
Martti J. Kari pateikia ir daugiau įžvalgų, tikrai geras pokalbis:
Wednesday, April 6, 2022
muzika šiai dienai
... suprantantiems rusiškai ...
Monday, April 4, 2022
mintis šiai dienai
Es wird niemals so viel gelogen wie vor der Wahl, während des Krieges und nach der Jagd.
There is never as much lying as before the election, during the war and after the hunt.
Niekada tiek neprimeluojama kaip prieš rinkimus, per karą ir po medžioklės.
- Otto von Bismarck