Sunday, February 16, 2014

Statistika kurios geriau nebūtų (apie demografijos problemas)

Statistikos departamentas turi gana įdomias (grėsmingas?) lenteles kurios liečia Lietuvos gyventojų pasiskirstymą, pokyčius ir pan.

Išeina taip, kad šiuo metu apie trečdalis šalies gyventojų yra pensininkai. Jei pažiūrėti į skaičius, tai gaunasi kad yra apie milijoną pensininkų, milijoną dirbančiųjų; likusi dalis yra vaikai, studentai, nedarbingi žmonės ir panašiai. Taigi išeina kad vienas dirbantysis išlaiko vieną pensininką. Taigi supaprastinant tarkim iš kiekvino atlyginimo išskaičiuojama 600 ar 800 Lt  išmokėti pensijoms, ir dar paimami kiti mokesčiai - už infrastruktūrą, valdžią, mokyklas ir t.t.

Bet tuo viskas nesibaigia. Jei dabartinės gimstamumo ir emigracijos tendencijos tęsis, po 20 metų apie pusė gyventojų bus pensininkai. Įdomu kas tada mokės už pensijas?

Kažkodėl atrodo kad Konstitucinis teismas tada nebegalės kalbėti apie Konstitucinę teisę gauti fiksuoto dydžio pensiją (neatsižvelgiant į šalies finansus).  Ko gero populistams irgi taip lengvai nebepavyks "nusipirkti" pensininkų balsus "atstatant" ar keliant pensijas - paprasčiausiai nebebus iš ko paimti?

Koks būtų sprendimas - gal gerai padaryta imigracijos į Lietuvą programa?

P.S. čia geras R.Valatkos straipsnelis ta pačia tema

No comments:

Post a Comment