Thursday, April 16, 2009

Pamąstymai apie lietuvius

Lietuvių tauta yra išsibarščiusi po visą pasaulį. Tai nėra naujas dalykas - kiek žinau jau 17 amžiuje katalikai išvarė protestantus iš Lietuvos - šie persikėle į Rytprūsius ir tapo lietuvninkais (prūsai jau buvo daugmaž išnaikinti), o ilgaainiui vokiečiais. Panašūs procesai vyko ir 20 amžiuje kada po karų daug kas išvyko laimes ieškoti svetur. Daug talentingų žmonių prarado tauta.

Ši istorija - karai ir negandos - pavertė mūsų tautą kažkiek užsidariusia savyje. Mūsų mąstysena formuoja mūsų elgseną, reakcijas į išorinius poveikius ir panašiai - t.y. realybę. Patikslinsiu, mes neuždari buvusios sovietinės sistemos papročių požiūriu - jais jau daug kas persisunkę iki kaulų smegenų - bet ar daug lietuvių gali pasakyti visiškai perpratę palyginus neseniai prienama pasidariusią "vakarietišką" mąstyseną? Paklausit - o kas tokio gero apie "vakarietišką" mąstyseną? Mano nuomone šiuo atveju galima būtų pasakyti kad pagrindinis dalykas yra asmeninės atsakomybės ir laisvės pajautimas ir atmetimas "aukos sindromo" (kada kažkas kitas dėl visko kaltas - "visi jie blogi", "valdžioj vagys", "jei aš nevogsiu tai kitas vogs" ir t.t.)

Iš to taško žiūrint, kiekvienas "vakarietiškos" mąstysenos žmogus Lietuvoj keičia tą nusistovėjusį pasaulio supratimą tuo pačiu priartindamas mus prie kitų Europos tautų ir atitolindamas mus nuo buvusių likimo brolių ir sesių.

Tas procesas bus ilgas. Biblijoj aprašyta Mozės klajonė po dykumą truko 40 metų - kol ta karta kuri patyrė vergiją išmirė ir ateitį galėjo kurti nauja karta. Klausimas Lietuvos atveju - ar ta "nauja" karta nėra neigiamai paveikta senosios (t.y. buvusių sovietinių funkcionierių) kartos?

Šiuo atveju aš matau reikšmingą prieškario Lietuvos gyventojų ir jų palikuonių galimą indėlį. Rašau "prieškario Lietuvos gyventojų" nes noriu kad ši sąvoka apimtų ne tik etninius lietuvius, bet visas Lietuvoj gyvenusias ir gyvenančias tautas. Ar tas Lietuvoj gyvenančių ir atvykstančių žmonių suartėjimas vyksta? Ar mes kažko galim iš jų išmokti? Ar mes atviri naujiems žmonėms kurie atvyksta į mūsų šalį? Ar mes galim kam nors pasakyti kad tolerancijos tradicija kuria didžiavosi Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė vis dar gyvuoja dabartinėje Lietuvoje?

Pabaigai pridedu straipnelį kažkiek suietą su mūsų tapatybės tema - gal bus įdomu:

http://www.lrytas.lt/-12397687551237469183-ba%C5%BEny%C4%8Dios-vargonininkas-ir-rokeris-i%C5%A1-%C4%8Dikagos-tikisi-lietuvoje-pelnyti-a-mamontovo-%C5%A1lov%C4%99-nuotraukos.htm



Pabaigai - dar vienas straipsnelis:
http://www.lrytas.lt/-12404599791238495455-sigitas-parulskis-berlyno-dienora%C5%A1tis-ko-galime-pavyd%C4%97ti-%C5%BEydams.htm

Liepos 15 - atnaujinta:
http://www.delfi.lt/news/daily/emigrants/article.php?id=23111453

No comments:

Post a Comment