Saturday, January 29, 2022

Puiki laida apie Ukrainos - Rusijos santykius

Ukrainos žurnalistai D. Gordon ir A. Bacman padarė puikią laidą apie Ukrainos - Rusijos santykius. Bendras jausmas kad Rusija Ukrainos nepuls, čia yra daugiau geostrateginis žaidimas siekiant sukelti naftos kainas, įteisinti jau okupuotas teritorijas (Minsko susitarimai), ir pan. Kas dar nebuvo paminėta, bet aš būčiau paklausęs, yra tai ar šio karinio mobilizavimo rezultate Rusijos armija liks Baltarusijoje užtikrindama kad Baltarusija nepasuks Ukrainos keliu. 

Saturday, January 22, 2022

Elza Soares - muzika šiai dienai

po-kolonijinės valstybės tokios kaip Brazilija ar JAV turi žmonių grupes, kurioms šios šalys nėra "svajonių" šalys. Tie žmonės šiose šalyse atsidūrė ne savo valia, daug kartų gyveno po didžiausia diskriminacija; jie turėjo įdėti labai daug pastangų kad juos priimtų kaip lygius, kad juos vertintų ne pagal jų odos spalvą, o pagal sugebėjimus.

Vienas iš tokių žmonių yra brazilė dainininkė Elza Soares. Ji mirė prieš keletą dienų, jai buvo 91 metai. Šis video yra jai atminti. "Pasaulio krašto moteris"

Friday, January 21, 2022

geros žinios iš Seimo - raidės q w x

Lietuvos respublikos Seimas priėmė įstatymą leidžiantį Lietuvos Respublikos dokumentuose naudoti  lotyniškas raides q w x, kurios nenaudojamos lietuvių kalboje. Aš tuo labai džiaugiuosi ;))) 

Už pataisą balsavo dominuojanti dauguma - už 82  , susilaikė 6, prieš 28. Puikus rezultatas. 



Seimo balsavimo rezultatas paimtas iš https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=37067&p_bals_id=-45054

Ta proga, labai filosofinė daina:

Friday, January 14, 2022

apie tai kas vyksta

stebiu tai kas vyksta paskutiniu metu Lietuvoje ir nusprendžiau parašyti apie tai. Iškart pasakysiu, kad mano nuomonė gali buti neteisinga, nepriklausau jokiai partijai, siuo metu stebiu įvykius iš toli. Neturiu jokių 'insider sources'. Ankstesnė valdžia man kai kuriais atvejais visai nepatiko, siūlau negalvoti kad aš nusistatęs prieš dabartinius valdančiuosius, bet kadangi dabar yra ypatingas visuomenės susipriešinimas bei labai sudėtinga tarptautinė situacija, noriu pasidalinti savo pastebėjimais. Geriau karti tiesa nei saldus melas. 

Vienas atvejis yra "staigūs" judesiai užsienio politikoje, ypač kas liečia Taivanį. Panašu, kad jie buvo aptarti tik paviršutiniskai, nebuvo atlikta rimta analizė. Anot paties G. Landsbergio, buvo manoma, kadangi prekyba su Kinija maža, tai ir pasekmės bus mažos, nebuvo prognozuojama stipri reakcija. Tai politinis ir diplomatinis apsiskaičiavimas. Moraliniai motyvai mano galva teisingi, tik keista kad ne vienas iš demokratijos šviesulių visame pasaulyje to nepadarė lig šiol (tarkim, Estija neturi jokių santykių su Taivaniu, tik su Kinijos Liaudies Respublika). Lietuva yra dulkė vėjyje, ir jai reikia labai atsargios ir išmintingos politikos tam, kad nepapulti ten kur nenorim. Galbut į šią situaciją atėjome per klaidą, bet dar viltis neprarasta ir viskas bus sutvarkyta taip, kad didelės žalos Lietuvos žmonėms nebus. Panašiai kaip ir Astravo AE atveju, kai iš pradžių A.Kubilius pasirašė popierių, kur jis tam lyg ir neprieštarauja, o vėliau visa jėga pradėjo tą reikalą stabdyti. 

Kitas pastebejimas liečia Covid pandemijos tvarkymą po uraganinės kritikos ankščiau buvusiai Verygos vadovaujamai ministerijai. Tada buvo kalbama apie vos ne fašistinius Verygos metodus, nevengiant žeminančių karikatūrų ir pan. Ar dabar tvarkomasi daug geriau? 

Žmonės pavargo nuo apribojimų ir gana daug iš jų (ypač mažesniuose miesteliuose) žiūri alternatyvius kanalus per youtube. Tas manau yra geras daiktas, ta galimybė išgirsti ir pasaakyti kitą nuomonę yra tikroji demokratijos apraiška. Kai kurie (gal ir dauguma) iš tų kanalų tikrai yra 'cringe worthy' (gan žemo lygio), bet jie surenka daug peržiūrų - tarkim OpTV laidos surenka kelis tūkstančius peržiūrų per kelias valandas, kas pasilygina labai gerai su keliais šimtais, kuriuos per tą patį laiką surenka 'valstybinės' 'Dviračio žinios'. Atsirado ir internetiniai vieno žmogaus fenomenai. Ispanijoje ir Lietuvoje gyvenanti Jurga Lago pateikia labai įdomią ir kontraversišką nuomonę, kuri labai dažnai yra atsukta prieš sistemą. 

Čia ko gero galime kalbėti valdžios ir žmonių atskirtį. Praieitos Seimo kadencijos metu valdžia buvo konflikte su miesto gyventojais ir valstybine žiniasklaida, mažesnių miestelių gyventojai toleravo valdžią; šios Seimo kadencijos metu valdžia yra konflikte su mažesniais miesteliais, dideli miestai ir valstybinė žiniasklaida remia valdžią. Prezidentas bando balansuoti, bet jis labiau linksta į regionus (ten jo rinkejų bazė) ir todėl iš 'sisteminės' žiniasklaidos jis daug užtarimo ir supratimo nesulaukia. Komentarą apie valstybinę žiniasklaidą darau todėl, kad daug kas iš ten esančių vienaip ar kitaip susieti su konservatoriais, tarkim LRT vadove Garbačiauskaitė-Budrienė viešai ir su gėlemis pasveikino konservatorius laimėtų rinkimų proga. Kur čia nešališkumas - juk ji nebutu sveikinusi valstiečių? Tai zinoma yra jos 'error of judgement', bet ką tas pasako apie dabartinę situaciją?

Panašu kad šiuo metu vsuomenė poliarizuojasi, yra išsilavinęs miesto elitas ir jų draugai, pažįstami ir pan, ir tada yra likusi Lietuva. Miesto 'elitas' yra labiau koncentruotas, organizuotas, kad jam priklausyti reikia turėti tam tikrą pažiūrų komplektą. Kas papuola už to ratelio ribų yra 'nesusipratėliai'. Gal jie tik turi klausimų į kuriuos nebuvo atsakyta ir jie nori valdžios atsakomybės ir atskaitomybės rinkėjui, bet vis tiek. Patenkintą žmogų būtų sunku sukurstyti daryti drastiškus dalykus. 

Na ir čia negaliu nepaminėti 20a vidurio rašytojo C.S.Lewis. To, kur parašė 'Alisa stebuklų šalyje'. Šis Kembridžo profesorius 1944 studentams pasakė kalbą, kuri pasirodė ir rašinio pavidalu. Šis rašinys vadinasi "The Inner Circle" (https://dckoso.files.wordpress.com/2012/08/the-inner-ring-by-c-s-lewis.pdf). 

Kalba yra apie tai, kad bet kuri visuomenė bando sukurti klikas, žmonių grupes, kurios su laiku užsidaro; esantys už tos grupės ribų yra 'nepraustieji', 'nesusiprateliai' ir pan. Tais laikais klasinėje visuomeneje kokia buvo Britanija tas buvo reali problema. Kažkur skaičiau (berods "The English" by Jeremy Paxman) kad britai tada rimtai galvojo kad elitas yra vos ne kita rasė palyginus su ju kaimiečiais, o bet kuris britas savo ruožtu yra prigimtinai pranašesnis už bet kurį kolonijų gyventoją, ir turi ('the white man's burden') apšviesti ir išaukleti čiabuvius. Taigi C.S. Lewis savo rašinelyje rašo apie tai, kad nors labai norisi užsidaryti savo rateliuose, užklijuoti kitiems kokią kvailą etiketę, to reikia vengti. Bendras žmogiškumas, moraliniai (religiniai) argumentai yra už tai, kad visi butu priimti, visos nuomonės išklausytos; vidinio ratelio nebuvimas, bandymas rasti bendrą kalbą yra daug geriau nei revoliucinis 'kas ne su mumis, tas prieš mus'.

To kompromiso ir norėčiau palinkėti dabartinei ir visoms ateinančioms valdžioms ;) 


P.S. 2022.1.20 anot FT.COM JAV nemato nieko blogo, jei Lietuva pagalvotų apie atstovybės pavadinimą. 

"Washington has suggested Lithuania consider changing the name of Taiwan’s representative office in the capital Vilnius in an effort to help ease tensions between the Baltic state and China since the mission was established."

P.P.S. 2022.1.21 

1. Lietuvos valdžios veiksmų pasekmės  jaučiamos toliau. Delfi.lt čia diskutuoja kaip pasikeitė krovinių tranzitas ir ar jo apribojimai pasiekė norėtą tikslą (visas tranzitas dabar eina per Lenkiją, Latviją ir Estiją), vargu bau ar reikšmingai paveikdamas Baltarusiją bet "nubausdamas" Lietuvos įmones. Nors niekas dabar apie tai nešneka, nenustebčiau, jei elektra iš Astravo ramiai eina į Lietuvą per Latviją ir Estiją. Belieka klausimas - prieš ką nukreiptos Lietuvos vyriausybės inicijuotos sankcijos? Ir kur yra planas B, parengtas tam atvejui jei sankcijos neveikia taip kaip planuota?

2. Kai kurie Lietuvos verslai (ne tik Brolis Semiconductors) jau stabdo investicijas regionuose (kur labai reikia tokių verslų) ir iškelia verslus kitur. Straipsnis čia

3. 2022.5.17 naujos bravūriškos politikos aukos - straipsnis čia


Aš tikrai manau kad Lietuvos politikai, atsakingi už visą tą košę, turėtų pripažinti savo apsiskaičiavimą ir pasakyti Taivaniui kad kaina dėl jų veiksmų Lietuvai nepriimtina. Manau taivaniečiai supras. Juk pats Tavianis prekiauja su Kinija, jie yra tas kas yra dėl išmintingos užsienio politikos. Nes dabartinė, neva 'vertybinė' užsienio politika, yra 'vertybinė' tik dabartiniams užsienio politikos formuotojams. Iš pažiūros, kitos šalys visai taip nemano. 

Užsienio politika ir diplomatija yra kompromiso menas. Jei susipyksti su visais ir niekur nerandi partnerių (tuo pačiu antagonizuodamas savo rinkėją), čia ne politika. Negalvojau kad prie to prieisim. 

Iš kitos pusės, jei pozicija nekeičiama, nuostoliai kaupiasi, o investicijų nesimato, tai kaip sakė mūsų URM ministro senelis "kas gali paneigti, kad ..."  kai kieno kelionės į Taivanį ir visa kas su tuo susieta yra nelabai "švarios". Juolab kad yra buvę, kad Taivanis bandė papirkti kai kurių bananų šalių politikus (Gvatemala, tarkim), tam kad jie prastumtų Taivanio interesus.  


Thursday, January 13, 2022

Mintis šiai dienai - Sausio 13

"Geriau palinkėčiau Lietuvai prasmingo ateities projekto, kuris suvienytų šalį. Vienu metu tai buvo laisvės ir nepriklausomybės siekis, vėliau – noras įsilieti į Vakarų pasaulio gyvenimą ir tapti NATO bei Europos Sąjungos nariais. Visa tai pasiekėme. Galbūt dabar mūsų tikslas turėtų būti Lietuva, kurioje gyventi gera ir kuri nereikalauja eksperimentų ją palikti ir ieškoti laimės svetur? Galbūt dabar mes turėtume stengtis kurti tokią Lietuvą, kuri lietuviui būtų tas pats, kas žydui Izraelis: šalis – svajonė? "

- Leonidas Donskis (2016)

Monday, January 10, 2022

apie grybus

Grybai užima nišą tarp gyvūno ir augalo ir yra vieni iš mažiausiai ištirtų organizmų. Grybų "šaknys" (mycelium, arba micelis) gali būti pasklidusios po kelių kvadratinių kilometrų plotą kur jos aktyviai sąveikauja su medžių šaknimis ir padeda jiems įsisavinti maistines medžiagas. Grybai kuriuos mes renkame miške yra tik vaisius, kurio tikslas paskleisti sporas, tikrasis 'grybas' yra micelis. 

Grybų įvairiomis formomis yra visur - jie skaido naftą, sugeria radiaciją, dalyvauja puvimo procesuose; 20 amžiaus pradžios "stebuklingas" vaistas penicilinas buvo išvestas iš grybinės kultūros. 

Jau yra technologijos kaip iš micelio daryti savaime suirstantį ekologišką įpakavimą elektronikai, statybines plytas, šilumos izoliaciją ir pan. Taip pat jau pradedama suprasti kad kai kuriuose grybuose esantis psilocibinas jau žmonių buvo naudojamas daug tūkstančių metų. Jau nekalbant apie tai, kad kai kurie grybai yra labai maistingi ir ko gero dėl savo savybių gali būti vadinami 'super maistu'. 

Šis video yra apie kai kuriuos grybų pritaikymus ;)

Sunday, January 2, 2022

ar jūs pasiruošę gyventi 120 metų?

Geresnis supratimas apie žmogaus genetiką, mikrobiomą, neuromokslus pasiekė laipsnį, kur mes žinome ką daryti kad gyventi (daug) sveikiau ir ilgiau. Protarpinis badavimas (valgyti tik 8-10 valandų lange per dieną, jei išeina ir mažiau), tam tikri gyvenimo būdo pokyčiai gali padaryti milžiniškus skirtumus mūsų sveikatoje. 

Apie tai kalba du daug pasiekę medikai, David Sinclair ir Andrew Huberman.

Saturday, January 1, 2022

Su Naujais!

 Be at war with your vices, at peace with your neighbors, and let every new year find you a better man.


Būk kare su savo ydomis, taikoje su kaimynais, ir lai kiekvieni metai tave randa geresniu. 


-Benjamin Franklin