John Mearsheimer savo požiūrį dėsto iš JAV atskaitos taško, beveik nekalba apie Europą ir bundančią karinę galią Vokietiją bei NATO plėtrą Šiaurės Europoje.
Gali sutikti, gali nesutikti, bet labai daug minčių.
Keletą jų užsirašiau:
- tarpvalstybiniuose santykiuose yra du būdai žiūrėti į pasaulį - galios žaidimai (jis tą vadina realistine pasaulėžiūra) arba liberalus demokratinis - kur kaip aš suprantu nėra konkurencijos tarp valstybių, tik tarp verslo interesų.
- tarp 1989 ir 2000 JAV tapo vienvaldžiu lyderiu, vienpoliarinio pasaulio hegemonu. JAV galėjo 'užsakinėti' muziką bet kada ir beveik visur.
- NATO ir EU plėtra vyko kol JAV buvo pagrindinis pasaulio hegemonas.
- J. Mearsheimer mano, kad nuo 2017 vienpoliarinis pasaulis pasibaigė ir mes turime vėl daugiapoliarinį pasaulį. Daugiapoliariniame pasaulyje valstybių elgesys kuris pasiteisino kai JAV buvo hegemonas nebetinka. Pasidėjo galios žaidimų tarp didžiųjų galių laikai, panašūs į Šaltojo Karo laikus.
- Daugiapoliariniame pasaulyje galia nugali liberalizmą.
- Karas Ukrainoje yra vienpoliarinio pasaulio supratimo liekana. Tas langas jau beveik užsidaręs, nes Rusija sustiprėjo ir jau senokai žaidžia galios žaidimus. Bandomi daryti dalykai, kurių JAV nebūtų dariusi Šaltojo Karo laikais (iki Sovietijos subyrėjimo).
- Dabar pagrindinis JAV konkurentas yra Kinija. Jis nemano kad Kinija užpuls Taivanį.
P.S. Buvęs Suomijos Vyriausybės vadovas Alexander Stubb čia pateikia įdomius kontra - argumentus Mearsheimeriui.
No comments:
Post a Comment