Wednesday, March 4, 2020

Thomas Sowell "Ketvirtoji valdžia ar penktoji kolona?"

konservatyvus JAV mąstytojas, labai įdomus ir gabus žmogus, Thomas Sowell, yra parašęs knygą "Ever wonder why?" ("Ar galvojai kodėl?") kur jis yra surinkęs savo straipsnius reaguojančius į įvairias visuomenės aktualijas. Su kai kuriais rašinėliais aš nesutinku (pvz. apie privačią mediciną taip kaip ji tvarkoma JAV) bet vienas iš jų mano nuomone yra labai geras ir tinka Lietuvai ir buvusiai sovietijai.  Jis vadinasi "4th Estate or 5th Column?" Straipsnio esmė ta, kad spauda dažnai turi du būdus nušviesti situaciją - galima paimti platesnę perspektyvą ir pateikti įvykius kontekste, arba galima koncentruotis ant nesėkmių.

Spauda (ketvirtoji valdžia) labai įtakoja žmones ir daro didelę įtaką keliui kuriuo eina ir kaip sėkminga yra visuomenė. Imant mūšio analogiją, spauda gali būti šauklys kuris palaiko moralę, kviečia kautis ir nepasiduoti arba ji gali būti tas, kuris sako kad viskas prarasta ir viskas blogai.

Šiais laikais ketvirtoji valdžia gan lengvai gali virsti penktąja kolona. Negatyvios klikbaitinės antraštės, individualus žmonių įtakojimas feisbuke ir pan. Anot autoriaus, spauda visą laiką turi balansuoti - kritika turi būti produktyvi ir skatinti žmones eiti pirmyn, nepasiduoti. Penktąja kolona ji virsta kai pradeda griauti šalį iš vidaus. Manau tas defeatizmo aprašymas dažnai tinka ir Lietuvos spaudai, ypač vienam žinomam apžvalgininkui kurio vardo čia neminėsiu.

"If a battle ends with Americans killing a hundred guerrillas and terrorists, while sustaining ten fatalities, that is an American victory. But not in the mainstream media. The headline is more likely to read: “Ten More Americans Killed in Iraq Today.”

This kind of journalism can turn victory into defeat in print or on TV. Kept up long enough, it can even end up with real defeat, when support for the war collapses at home and abroad."


- Thomas Sowell


No comments:

Post a Comment