Monday, March 23, 2009

Ar mes suprantam savo praeitį?

Man atrodo kad dauguma žmonių tikrai negalvoja nei kas jie yra nei ką jie iš vis čia daro - t.y. yra visai paprasti žmonės kokių yra dauguma visoj pasaulėj. Bet labai gerai kad yra tų kurie apie tai pagalvoja.

Žinomas Lietuvos politikas bando tai padaryti:
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=21136734

Susieta tema - jau seniau paskelbta Prahos deklaracija:
http://www.praguedeclaration.org/

Thursday, March 19, 2009

Oportunizmo triumfas?

Delfi.lt turi įdomų straipsnelį apie Kazimirą Prunskienę. Moteris gabi, prisitaikanti prie bet kokių salygų. Galima sakyti - talentinga oportunistė. Žemiau pridedu nuorodą į delfi.lt straipsnį:

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=21064270

Tuesday, March 10, 2009

March 11 - Restoration of the independent Lithuania

Here is a clip from 1990 on youtube (in Lithuanian) about the events:



And here we are now - 19 years later - during March 11 commemoration in Klaipeda today:

Monday, March 9, 2009

Do schools kill creativity?

I've recently stumbled upon an excellent presentation by Sir Ken Robinson
http://www.youtube.com/watch?v=iG9CE55wbtY&feature=channel

Does this apply to the post-Soviet countries? I think there is no doubt about it. IMHO, the high school programs are very rigid academically there, perhaps one could argue that they are more rigid than in the Great Britain or the US. Is this a problem?

Saturday, March 7, 2009

Apie dvigubą pilietybę

Geras straipsnelis apie dvigubą pilietybę Akiračiuose:
http://www.akiraciai.lt/Akiraciai/Polemika/Kiek-pilietybiu-reikia-vienam-emigrantui

Yra daug logikos - ant dviejų kėdžių nepasėdėsi, ypač tie kurie pilietybės savo valia atsisako priimdami kitos šalies pilietybę. Viena problema kuri liečia pokario kartą gražiai išreikšta Jono Meko mintyje - perfrazuoju iš atminties - "iš manęs pavogė Tėvynę, kodėl aš dabar turiu įrodinėti kad aš Lietuvos pilietis?"

Būtų įdomu buvę paskaityti komentarus, bet - deja - Akiračiai tos galimybės neduoda. Būtų įdomu sužinoti ką žmonės galvoja?

Monday, March 2, 2009

Įdomi (bet tuščia) diskusija

Jau kuris laikas diskutuojama apie nelietuviškų pavardžių rašymą lietuvių kalboje. Manau daugeliui teko susidurti su angliškų pavardžių 'sulietuvinimu' - ir argumentas tam yra maždaug toks - lietuviams skirtingai nuo daugumos kitų Europos tautų originalus vardų rašymas bus neįkandamas riešutėlis ir todėl jiems reikia užrašyti tuos vardus taip kad jie taptų "suprantami". Tas galioja ne tik žmonių vardams bet ir vietovardžiams.

Idėja gera, bet maža problema - tas neveikia į abu galus. Kaip tuos "sulietuvintus" vardus vėl dėl kurios nors priežasties "atorginalinti"? Pabandykit surasti miesteli Ekstapą (V. Adamkaus mėgstamą atostogų vietą). Jau net nešneku apie mokslinių straipsniu bibliografiją - kur kiekvienas gali išsijuoęs lietuvinti kitų šalių autorių vardus - bet kas paskui? Juk daug lengviau į google.com įvesti teisingą vardą nei jo sulietuvintą variantą ir paskui bandyti prisikasti prie tikrojo vardo.

Na bet čia praktiniai dalykai - mūsų korifiejai geriau žino kas mums geriau. Truputį daugiau nereikalingų sunkumų visiems, bet užtat išsaugos kalbą nuo galimo išnykimo? Ar tikrai ta kalba ims ir išnyks jei mes vardus rašysim taip kaip juos rašo kitos lotyniškos abėcėlės pagrindu rašybą sukūrusios Europos tautos?

Šis kalbininkų nurodymas atrodo labai įdomiai - sprendžiant pagal tarpukario Lietuvos spaudą, vardai tada buvo rašomi originale, be to nė viena vakarų Europos tauta šios problemos taip nesprendžia. Ir kas man pasakys kad pvz. ispanas nuo gimimo žino kaip skaityti vokiškus ar norvegiškus vardus?

Pabaigai - nuoroda į straipsneli kuris man sukėlė šias mintis:
http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=20802983